8 küsimust ketamiinravi kohta. Vastab dr Helen Kadastik

24.10.2024
Autor: Mai Miil

Ketamiin, mida on aastakümneid kasutatud anesteetikumina, on viimase kümnendi jooksul leidnud koha ka depressiooni ravis. „Oluliselt väiksemates annustes, kui on kasutusel anesteesias, leevendab ketamiin depressiooni sümptomeid patsientidel, kellele traditsioonilised antidepressandid ei ole mõju avaldanud,“ selgitab psühhiaater dr Helen Kadastik

Kuigi praegu puuduvad ketamiinravil psühhiaatrias ametlikud näidustused, siis toetab suur hulk andmeid ketamiini kasutamist depressiooni ravis ning seda ravimeetodit kasutatakse erinevates riikides, sealhulgas Eestis.

Kellele on ketamiinravi mõeldud?

Ketamiinravi on mõeldud inimestele, kellel on diagnoositud depressioon ning kellel tavapärane antidepressantravi ei ole olnud tulemuslik. Ketamiinravi võib kaaluda, kui depressioon ei allu ravile kahe või enama antidepressandiga toimivas annuses ja piisava aja ehk rohkem kui kuue nädala jooksul.

Kuidas saab ketamiinravile tulla?

Kõige esimene samm ketamiinravile pääsemiseks on konsulteerida psühhiaatriga. Sobivuse hindamiseks saab Confidos broneerida vastuvõtu teenusele Psühhiaatri konsultatsioon ketamiinravi alustamiseks, kus psühhiaater hindab patsiendi seisundit ja selgitab välja, kas ketamiinravi on antud juhtumi puhul sobiv. Ketamiinravile saavad saatekirjaga suunata ka teised psühhiaatrid.

Kellele ketamiinravi ei sobi?

Mõnedele patsientidele, kellel esinevad teatud psüühilised või kehalised haigused, näiteks rasked südame-veresoonkonnahaigused, ei pruugi ketamiinravi sobida. Raviks sobivust hindab psühhiaater. Enne ravi määramist on vaja hinnata kehalist seisundit ja anda vereanalüüsid. Täpsemaid selgitusi selle kohta annab arst.

Kuidas ketamiinravi täpselt käib?

Ketamiinravi protseduur toimub kliinikus, kus patsiendid viibivad ligikaudu kaks tundi. Ketamiini manustatakse infusioonina ehk veenisiseselt, see sarnaneb tilkinfusioonile. Protseduur kestab umbes 40 minutit, selle ajal jälgib õde patsiendi seisundit ja manustab ravimit. Ravimi mõju möödub enamasti paari tunni jooksul, pärast seda saab patsient koju minna. Oluline on märkida, et samal päeval ei tohi autot juhtida. Protseduuriks on broneeritud 120 minutit, see aeg võimaldab patsiendil enne lahkumist palatis mugavalt taastuda.

Milline on ketamiini mõju?

Infusiooni ajal võivad patsiendid kogeda emotsionaalse seisundi muutusi, sealhulgas üldist veidrat ja teistmoodi tunnet, mis võib hõlmata dissotsiatiivseid sümptomeid, uimasust, ärevust, harva ka peavalu ja meelepetteid. Samuti võib esineda mööduv kerge kuni mõõdukas vererõhu ja pulsisageduse tõus.

Kui efektiivne on ketamiinravi ja kui sageli seda manustatakse?

Ühekordne infusioon annab depressiooni sümptomitele ravivastuse mõne tunni jooksul enam kui 50%-l patsientidest. Raviefekt püsib mõnest tunnist mõne päeva või nädalani. Kuna ravimi toime on mööduv, manustatakse ketamiini ravikuurina, näiteks 2–3 korda nädalas 2–4 nädala jooksul, et saavutada püsivam efekt depressioonile. Tüüpiline esmane ravikuur algab kuuest seansist, kuid mõned patsiendid vajavad ka järgnevate kuude jooksul säilitusraviks infusioone, mida tehakse harvemini, vastavalt individuaalsele vajadusele.

Mis eristab ketamiinravi teistest depressiooniravimitest?

Ketamiinravi eristub teistest depressiooniravimitest kiire toime poolest. Kui antidepressantide toime tuleb nädalatega, ja on suur hulk inimesi, kes nendega ei parane, siis ketamiini toime algus on kiire. Üle pooltel juhtudel on ravivastus juba pärast esimest infusiooni.

Kas ketamiinravi on ohutu?

Ketamiinravi peetakse ohutuks, kui seda tehakse meditsiinilise järelevalve all. Infusiooni ajal tekkivad kõrvaltoimed on tavaliselt lühiajalised ja mööduvad. Pikaajaliste kõrvaltoimete osas, kui ravi kestab regulaarselt mitmeid kuid või aastaid, on info puudulik.