Aasta vahetumine on enesearengu ja paremaks muutumise jaoks ideaalne aeg. Selle kohta, kuidas aga seada uueks aastaks lubadusi ja eesmärke nii, et need ka täidetud saavad, mitte ei unune juba mõne aja möödudes, annab nõu Confido laste ja noorukite psühhiaater dr Magda Kõljalg-Vahter.
„Eesmärkide seadmine ei pea tähendama seda, et teie juures on midagi halba, mida tuleks muuta. Pigem on see võimalus end veelgi rohkem hinnata ja endale parimat tahta,“ ütleb psühhiaater.
Miks inimesed ebaõnnestuvad ja eesmärkidest loobuvad? Sest enamasti antakse endale korraga liiga palju ja liiga suuri lubadusi ning jäetakse need enda jaoks lahti mõtestamata. „Aasta alguses on unistused suured ja kui asjad ei lähe plaanipäraselt, on pettumus kerge tekkima,” sõnab dr Kõljalg-Vahter.
Ta lisab, et tihti vaatab inimene, mida teised muuta plaanivad, ja teeb sama, unustades selle, kas ta ka ise seda päriselt soovib. Ennast kiputakse teistega võrdlema ning kui endal ei õnnestu eesmärkidest kinni pidada, ent teistel läheb hästi, võib see emotsionaalset heaolu veelgi enam mõjutada. Nii ebarealistlike plaanide tegemises kui ka ebakindluse suurenemises mängib suurt rolli sotsiaalmeedia.
Mida siis teha, et püstitatud eesmärgid saaksid ka täidetud? Dr Kõljalg-Vahter jagab mõned soovitused, kuidas edukalt eesmärke seada.
- Enne eesmärkide püstitamist mõelge läbi, kas eesmärk on teie enda seatud või tuleb surve mujalt. Miks soovite saavutada just seda eesmärki?
- Kui lubaduste nimekiri on pikk, siis jaotage lubadused aasta peale laiali.
- Sõnastage lubadused võimalikult täpselt. „Võta kaalust alla“ on liiga ebamäärane, parem laiendage seda – kui palju soovite kaalust alla võtta ning milliseid samme selle nimel astute. Pange näiteks kirja kindlad trenni- ja toitumisharjumused.
- Võtke ette üks muudatus korraga ning jaotage suur eesmärk mitmeks väiksemaks. Näiteks keskenduge üks kuni kaks kuud ainult trenniharjumuse tekitamisele ning alles seejärel lisage juurde muudatused toitumises.
- Leidke sõber, kellel on sarnane eesmärk või kellega saate regulaarselt kogemusi vahetada, et teineteist motiveerida.
- Märkige kalendrisse igasse kuusse üks päev, mil vaatate üle möödunud kuu edusammud ja küsite endalt, kas midagi saaks paremini teha. Nii teate täpselt, mis töötab ja mis mitte.
- Võrrelge oma arengut iseenda, mitte teiste edusammudega.
- Kui teid motiveerivad autasud, siis mõelge endale eesmärgi täitudes välja midagi head.
- Kui mõne lubaduse pidamine ei lähe plaanipäraselt, siis see on täiesti okei. Võib-olla valisite liiga suure eesmärgi või toimus teie elus midagi muud, mis takistas tegemast kõike nii, nagu tahtsite. Kogu see info aitab teid järgmisel korral, kui soovite püstitada sarnast eesmärki.
„Kui soovite, siis alustage uuest aastast, aga muudatusi võib oma elus teha ka igal teisel ajal,“ rõhutab dr Kõljalg-Vahter.