Koroonaviiruse läbipõdemistõendi saamiseks ei piisa perearsti teavitamisest
COVIDi läbipõdemise tõend võimaldab koroonaviiruse läbipõdenutel seda tõendada. Sarnaselt negatiivse testi andjatele või vaktsineeritud inimestele on see tõend kinnituseks, et inimene ei ole hetkel enam nakkusohtlik.
Koroonaviiruse läbipõdemisel ei saa inimene automaatselt tõendit või kinnitust, et ta oli haige. Tõendi saamiseks on vajalik positiivse PCR proovi või antigeeni testi andmine, mille tervishoiutöötaja on kandnud tervise infosüsteemi. See tähendab, et ka perearstile helistamine või kirjutamine ei aita tõendi saamisel – igal juhul tuleb teha koroonaviiruse test. Praeguse korra järgi perearstid inimest testima enam ei suuna, juhul kui inimese tervislik seisund pole tõsiselt halvenenud.
„Paraku on paljud inimesed jäänud ilma läbipõdemistõendita, sest nad pole haiguse ajal koroonaviiruse testi teinud. Perearstid ei väljasta saatekirju testimiseks mitte riskirühma kuuluvatele patsientidele ilma tungiva vajaduseta, et mitte meditsiinisüsteemi üle koormata. Lihtsalt perearsti teavitamisest ei ole kasu, koroonaviiruse test on vajalik igal juhul,“ toonitab Confido vaktsineerimis- ja testimistegevuse juht Martin Talu.
Läbipõdemistõend reisimiseks ja nakkusohutuse tõendamiseks
Hetkel on vara ennustada, millised reeglid ja piirangud hakkavad sügisel kehtima. Kindel on see, et tõendi saamisel on mitmeid eeliseid:
- Vaktsineerimine. Läbipõdemise tõend on võrdväärne immuniseerimistõendiga – see tähendab, et inimene ei pea ennast 6 kuu jooksul vaktsineerima.
- Reisimine. Tõend on aluseks reisimiseks riikidesse, kus nõutakse nakkusohutuse tõendamist ja läbipõdemise tõend on aktsepteeritav.
- Sündmused ja avalikud asutused. Alati jääb risk, et taaskord piiratakse avalike asutuste ja sündmuste külastamist ning vajalik on enda nakkusohutuse tõendamine.
Martin Talu räägib tõendi loomisest: „soovitame igal juhul koroonaviiruse test ära teha, kui ollakse haigestunud. Ühelt poolt on see inimesele kinnituseks – jah, olen nakatunud koroonaga. Teisalt saab inimene endale läbipõdemistõendi. Tõendi saamiseks on vajalik positiivne PCR testi proov või positiivne antigeeni test. Oluline on mõista, et koduse kiirtestiga tõendit ei saa.“
Kuidas läbipõdemistõendit saada?
Tõendi saab luua iga inimene, kes on andnud positiivse SARS-Cov-2 PCR või SARS-COV-2 antigeeni kiirtesti pädeva tervishoiuteenuse osutaja juures, kes dokumenteerib proovi tulemused ja edastab need tervise infosüsteemi. Tõendi saab luua 11. päevast alates proovi andmisest ja see kehtib kuus kuud alates positiivse testi andmise päevast. Oluline roll on kellaajal: et tõendit luua, peab testimisest olema möödunud vähemalt 11 x 24 tundi ning mitte rohkem kui 180 päeva. Läbipõdemise tõendi saab luua patsiendiportaalis Terviseportaal.ee.
Sobilikud testimisviisid tõendi saamiseks:
- SARS koroonaviiruse antigeeni test
- SARS koroonaviiruse PCR-test ninaneelust
- SARS koroonaviiruse PCR-kiirtest ninaneelust
- SARS koroonaviiruse PCR-test kurguloputusvedelikust
Info uuendatud 1.08.2022