Terake soola võib tuua küllaga muret
Üks kõrgvererõhu ja südamehaiguste põhjusi on ülearune keedusoola tarvitamine. Paljudel inimesed on soola osas tundlikud – süües rohkem soola, tõuseb nende vererõhk märgatavalt. Kas teadsid, et päevaseks soolanormiks on 3-5 grammi keedusoola?
„Päevanorm tuleb kokku kergemalt kui me arvame – kui hommikueineks võtta kaks singiga võileiba ja õhtul teleri ees süüa pool pakki kartulikrõpse, võibki päevakogus 5 grammi soola juba täis tulla. Suur soolatarbimise allikas on üldjuhul ka poest ostetud valmistoit või väljas söögikohtades einestamine,“ selgitab juhtiv Tervisearengu Instituudi vanemteadur Anu Aaspõllu (TAI, 2022).
Ligikaudu 80% tarbitavast soolast peitub valmistoitudes. Aina vähem süüakse puu- ja köögivilju. Seestõttu ei saa imestada, et Eestis registreeritakse igal aastal 80 000 uut südame- ja veresoonkonna haigust. Palju soola on näiteks vorstides, leivas ja tomatimahlas (6-8 grammi liitris).
Miks sool põhjustab kõrgvererõhu- ja südamehaiguseid?
Sool ei ole halb, soolast saame eluks vajalikku mineraalainet - naatriumi. Samal ajal on naatrium just see aine, mis liigsel tarvitamisel vererõhku tõstab. Tavapärane keedusool ehk jodeeritud lauasool sisaldab ohtralt naatriumi. Poes leidub ka kaaliumi- ja magneesiumisisaldusega mineraalsoola, mis on südametervise seisukohalt kasulikum. Ka puu- ja köögiviljad on kaaliumirikkad ja aitavad vererõhku normis hoida.
Confido südamekabineti õde toob välja kasulikud soovitused, kuidas soola tarbimist vähendada ja südame tervist hoida:
- Toidu maitsestamiseks kasuta soola asemel ürte ja maitsetaimi
- Eelista jodeeritud soola asemel mineraalsoolasid
- Väldi valmistoitusid ja eelista väljas söömisele koduseid toite
- Söö igapäevaselt puu- ja juurvilju (näiteks brokkoli ja paprika)
Millal peaksin oma südame tervise pärast muret tundma?
Südame- ja veresoonkonna haigused ei ole enam eakate probleem ja kahjuks kindlat vanust ei saa välja tuua. Aina nooremad inimesed leiavad oma tee Confido südamekabinetti. Esimeseks südameprobleemi märgiks on tavaliselt koormusel või närveerimisel tekkiv valu ja ebamugavustunne rindkeres, mis pingeseisundi üleminekul leeveneb. Näiteks kiirelt trepist kõndimisel tekkivad rütmihäired, mis seisma jäämisel kiirelt kaovad - need on samuti üheks ohumärgiks.
Nii aktiivsed kui ka vähem liikuvad inimesed peaksid arsti juurde pöörduma, kui tekivad imelikud rütmihäired või ebameeldiv tunne, mis kiirgab kaela, selga või ülakõhtu. Juhul kui sul on juba diagnoositud südamepuudulikkus, siis soovitame külastada Confido südamekabinetti.
Loe lisaks: