Silmaümbruse nahk näitab esimesena vananemise märke

26.09.2022

Silmad on meie hinge ja väsimuse peegel, mis väljendavad seda, kui hästi oleme maganud ja kui õnnelikud me oleme. Sealhulgas on silmaümbruse nahk tegelikult üks esimesi piirkondi, mis võib hakata välja näitama vananemise märke: peened kurrud, miimikakortsud, laugude allavaje, silmaümbruse kuivus või elastsuse kadu, „augud“ või hoopis tursed silmade all, pigmenteerunud või läbikumav/sinakas silmaümbrus. Sageli satuvad kliendid meie juurde esimeste vananemismuredega just silmaümbruse piirkonnas. 

Kindlasti mõjutavad seda piirkonda elustiil (nt allavaatav tööiseloom), geneetika, aga ka keskkond ja nahahooldus. Samuti toimub kronoloogiline vananemine, kuid meie proovime muuta eelkõige just enneaegset vananemist. Enneaegse vananemisega seostatakse oksüdatiivset stressi ja vabade radikaalide olemasolu nahas, mis lõhuvad tervet nahakudet ja selles sisalduvaid kollageeni- ning elastiinikiude. 

Periorbitaalne ehk silmaümbruse nahk on kõige õrnem nahk näos, mõnel on kollageeni ja nahaelastsusega rohkem vedanud, mõnel vähem. Silmaümbruse naha hooldus võib jääda unarusse, kui ei kasutata spetsiaalset silmaümbruskreemi ja samas ei taheta kasutada ka tavalist näonahakreemi, kuna see ei tundu loomulik, ärritab silmi või tundub liiga raske. Ka võib silmaümbruspiirkonnas ununeda päikesekaitsekreemi kasutamine või see võib tunduda silmaümbruse õrnale nahale liiga ärritav või raske.
Nii hakkavadki päikesekiired juba esimest koekahju tekitama – oksüdatiivne stress ja vabad radikaalid tekitavad terve koe kahjustusi ja selle läbi lagunevad kollageen ja elastiin, väheneb nahaelastsus ning hakkavad tekkima peened jooned, millele annab omakorda tõuke veel nahakuivus, mis lisab üldise väsinud ja tuhmi mulje. Tekkima võivad hakata peened kurrud ehk kanavarbad silmade lateraalsel osal, aga ka häirivad „vaod“ silmade alla. 

Lisaks esineb kahte sorti alalau naha toonimuutust. Esiteks võib seda põhjustada hüperpigmentatsioon, mida esineb rohkem tumedamal rassil (Ftzpatrick 4–6).
Teine põhjus on silmaaluste sinakus, mida tekitavad õhukese nahapinna lähedal asetsevad veresooned (rohkem õrnema ja tundliku heleda nahaga inimestel). Tekkida võib ka lümfidest põhjustatud silmaaluste turset, mida esineb rohkem hommikuti. Esineda võib n-ö malaarpatju, mis on rasvkoeladestused silmade all, aga mitte kõrgemal kui periorbitaalne luuäär. Samuti näeme sügavaid pisaravagusid, mis annavad silmade piirkonnale aukus ja kurva oleku.

Järjest rohkem tuntakse huvi ka mittekirurgiliste esteetiliste protseduuride vastu, et oma silmaümbruste väljanägemist parandada. Need on mugavad „lõunapausiprotseduurid“, millest ei pea nädalaid taastuma, kuid samas pakuvad need rahuldavaid tulemusi. Inimesed soovivad välja näha vitaalsed ja säravad võimalikult kaua. 

Protseduurivalik ei ole selliste murede korral alati sama, tihti me kombineerime erinevaid võimalusi, kas samal visiidil või mõningase ajaintervalliga. Protseduurivalikul peame kindlasti hindama naha seisukorda, kliendi vanust ja valmidust protseduuriks. 

Kõige tähtsam ongi paika panna õige nahahooldus ja luua kindlate protseduuride skeem/rutiin. Nahahoolduses rõhutaksime eelkõige päikesekaitsekreemi, C-vitamiini- ja retinoolitoodete kasutamist. See on müüt, et silmaümbrusel ei tohi retinooli kasutada. Väikses kontsentratsioonis, näiteks kreemi hulka segades, võib see teha imesid. PS! Kindlasti ei tohi retinooli segada C-vitamiinitoodetega, vaid jagada nende kasutamine hommiku (C-vitamiinitoode) ja õhtu (retinool) vahel. 

Naerukurdude või miimiliste kortsude korral soovitatakse kuldstandardina botuliintoksiini. Seda rohkem just külgmiselt asetsevatele „kanavarvastele“. Lihaselõõgastamise tulemusel silenevad ka miimilised kortsud ning toime kestab umbes 3–6 kuud. Silmaümbrusel kipub toime püsima vähem, kuna tegu on väga liikuva piirkonnaga ja sealt „lendub“ botuliin kiiremini. Silmaalused peened kurrud kipuvad olema keerulisemad, kuna ei ole tihti seotud miimikaga ja sealne botuliiniga lähenemine võib tõenäolisemalt tekitada silmaalust turset. Siiski kombineeritakse teatud juhtudel näiteks mesobotoksit hüaluroonhappega, see aitab neid kurde efektiivselt silendada ja pakub vajalikku niisutust. 

Silmaaluste hüperpigmentatsiooni korral soovitaksime esialgu laserravi silmaümbruse nahakvaliteedi parandamiseks. Lisaks võib näiteks kaks nädalat hiljem teha ka silmade mesoteraapiat.
Neid protseduure saabki vaheldumisi teha, esialgu mesoteraapia, siis laser ja seejärel jälle mesoteraapia. Intervalli saab paika panna koos spetsialistiga. Laseriga koos toimib hästi veel autoloogne mesoteraapia ehk PRP-protseduur, kus eraldatakse oma verest n-ö keha kuld – trombotsüüdid, tüvirakud, kasvufaktorid ja leukotsüüdid. Need panevad samuti naha tööle kvaliteedi parandamiseks, kollageeni ja elastiini tootmiseks, aga võimendavad ka laseri toimet ja kiirendavad sellest taastumist. 

Silmaaluste veresoonte jaoks sobib hästi nd:yag või dioodlaser, mis on piisavalt vaskulaarne, et suudab ka suuremaid veresooni eemaldada, st neeldub ka veresoone endoteelis. Lisaks võiks alati teha nahakvaliteeti parandavaid ja nahakihte tugevdavaid protseduure (mesoteraapia, õrnad pindmised happekoorimised). 

Hommikused silmaaluste tursed on seotud lümfivedelikuga. Siis soovitaksime näiteks naha süvaniisutamist lümfidrenaažiga, aga lisaks ka nahakvaliteeti parandavat laserlihvimist. Samuti on head kofeiiniseerumid ja külmageelipadjad. Malaarpadjad ehk rasvapadjakesed silmaalustel, mis ei asu kõrgemal kui periorbitaalne luuäär, alluvad hästi lipolüüsile. See tähendab, et saame süstitava preparaadiga selektiivselt hävitada rasvarakke. See protseduur ongi ideaalne pisematele rasvaladestustele, mis ei allu kaalulangusele. 

Sügavaid pisaravagusid esineb n-ö geneetilise eripärana, kõhnematel, aga ka eakamatel inimestel. Sel juhul võib olla hea lahendus silmaaluste täitmine, mis ei ole alati esmavalik. Kuna silmaalused on vägagi delikaatne piirkond, siis peab vastavalt sellele valima ka preparaadi. Tavaliselt valitakse võimalikult pehme preparaat, mis tagaks kliendile loomuliku tulemuse. Paljud brändid on lausa eraldi selle piirkonna jaoks loonud kindla täiteaine. 

Silma üla- ja alalaugude nahakvaliteedi parandamiseks on ideaalne CO2 laserprotseduur, kuid vahel on ülalaug nii nõrk, vajunud ja rohke nahaga, et vajab blefaroplastikat ehk silmalaulõikust. Sellise mure korral saame teid samuti suunata ja konsulteerida. 

Kui teil on probleeme silmaümbruspiirkonnaga, siis pöörduge julgesti meie esteetilise meditsiini õdede poole, kes saavad hinnata teie nahka individuaalselt. Seejärel saame paika panna plaani, kuidas sellisele delikaatsele piirkonnale võimalikult efektiivselt läheneda. 

Artikli autor: Elli Maria Mäesalu, Confido esteetilise meditsiini õde

Vaata lisaks: