EKSPERT SELGITAB: Kui võhma pole ja trepist üles minna ei jaksa
Kopsuprobleemid võivad mõjutada inimese elu ja heaolu, nii liikumist kui suhtlemist. Eksperdid soovitavad kaebuste leevendamiseks pulmonoloogilist füsioteraapiat. Mis see täpselt on ning millal vajalik, selgitab Confido füsioterapeut Madis Arumäe.
Mõnede haiguste põdemise järel on tavaline, et tekib väsimus või hingeldus tegevustel, mis tavapäraselt on olnud kerged. „See kehtib igapäevaste tegevuste kohta, kuid loomulikult laieneb ka kehalisele treeningule. Need sümptomid on enamasti tingitud haiguse, näiteks COVID-19, kopsupõletiku või obstruktiivse kopsuhaiguse mõjust kopsudele ja hingamissüsteemile. Samas ei ole põhjused alati patoloogilised – tegemist võib olla näiteks ka tavalise väsimuse või ebapiisavast kehalisest aktiivsusest tingitud võimekuse vähenemisega,“ räägib füsioterapeut.
Näiteks esimesel paaril nädalal pärast COVID-19 põdemist on sellised sümptomid tavapärased ja eraldi sekkumist ei vaja. „Sel perioodil on soovituslik alustada kerge aeroobse treeninguga ja (taas)alustada jõuharjutustega,“ selgitab Arumäe ning lisab, et abi peaks otsima juhul, kui kehaline võimekus ei taastu algtasemele või sümptomid tugevnevad. „Sellisel juhul on võimalus pöörduda füsioterapeudi juurde pulmonoloogilisse taastusravisse, kus spetsiaalsete harjutustega aidatakse kaasa hingamislihaste või liikumissüsteemide võimete paranemisele.“ Pulmonoloogilise füsioteraapia eesmärk on leevendada hingamissüsteemiga seotud kaebusi, sh õhupuudust, kopsumahu vähenemist ja hingamisteede kahjustusi.
Kui kaua võib paranemine siis aega võtta? Kas ühest raviseansist piisab?
Igal raviseansil tehakse individuaalset võimekust arvestavaid treeningharjutusi, mis annavad piisavalt koormust. Näiteks hingamisharjutusi ja harjutusi nii jala-, käte- kui ka korsetilihaste tugevdamiseks, et parandada järk-järgult füüsilist vormi. Taastusravi kestus sõltub probleemi raskusest ja taastumise kiirusest. „Raviseansse on üks kuni mitu – tähtis pole aga seansside arv, vaid seatud eesmärkide saavutamine. Kopsuprobleemide taastusravis on enamikul juhtudest kõige olulisemad kodused harjutused,” selgitab Arumäe.