Kahtlase sünnimärgi korral on abi dermtestist

02.03.2023

Confido dermatoloogiaõde Britten Kaleva annab nõu, mida teha siis, kui avastate juhuslikult, et mõni teie sünnimärk on muutnud ootamatult värvi või kuju.

Sünnimärkide tervise puhul on kõige olulisem ennetus, sellepärast peaks igaüks oma sünnimärkidel ehk neevustel silma peal hoidma. Melanoomi riskirühma satub inimene siis, kui ta oma sünnimärke ei jälgi ega kontrolli, aga ka siis, kui tema lähisugulastel olnud nahavähki või melanoomi. Lisaks on suur ohutegur sünnimärkidele liigne UV-kiirgus.
Profülaktiliselt võiks näidata sünnimärke arstile korra aastas üle kogu keha. Millal tuleks aga kiirustada? „Kui sünnimärk on ebasümmeetriline, näiteks erineb üks pool teisest, samuti kui servad on sakilised või narmendavad või on sünnimärgis mitu erinevat värvitooni. Jälgida tasub sedagi, kas sünnimärgi suurus, kuju või värv on ajas muutunud. Arsti juurde tulekuks piisab, et esineb kas või üks neist tunnustest,“ seletab Confido dermatoloogiaõde Britten Kaleva.

Jätke solaarium vahele

On levinud arvamus, et sünnimärgi vigastamisel võib see muutuda pahaloomuliseks. Kaleva lükkab selle seose ümber, ent kinnitab solaariumi kahjulikkust nahale: „Iga UV-kiirgusdoos on nahale kahjulik. Kuna solaariumites kasutatakse lampe, mis kiirgavad kordades tugevamalt kui looduslik päike, tasub enne solaariumi kasuks otsustamist selle üle hoolega järele mõelda.“
Ta lisab, et solaariumi vähkitekitavad omadused on teaduslikult kinnitatud, seepärast soovitab ta igal võimalikul juhul solaariumis päevitamist vältida: „On välja selgitatud, et mida nooremas eas hakatakse solaariumit kasutama, seda suurem on risk haigestuda nahavähki. See lühiaegne päevitus ei kaalu üle kahjulikku mõju, mis võib avalduda alles aastate või aastakümnete pärast.“
Solaarium ei tekita vaid nahavähki. UVA-kiirgus kahjustab naharakkudesse jõudes nende struktuuri, lagundades elastiini ja kollageeni. See soodustab kortsude teket ja naha elastsus väheneb. UVB-kiirgus võib jällegi suurtes doosides tekitada nahapõletust, mistõttu väheneb naha loomulik kaitsevõime.

Dermatoloogi ja õe erinevus

Dermatoloogi juurde aega saada ei ole sugugi lihtne. Viimasel ajal on õnneks võimalik tulla ka dermatoloogiaõe vastuvõtule. Ent millal eelistada üht teisele? Kaleva sõnul tuleks dermatoloogi juurde pöörduda siis, kui soovitakse kontrollida kogu keha sünnimärke, veelgi enam, kui nahale on tekkinud uued moodustised või on mõni sünnimärk kahtlaselt suurenenud. Kindlasti tuleks kiirustada nahaarstile, kui nahal või limaskestadel esineb ebatüüpiline muutus: sügelus, põletustunne, naha turse, lööbed jne.
Dermatoloogiaõde seevastu nõustab nahahoolduse teemal ja annab soovitusi sobivate hooldustoodete ja protseduuride kohta. Lisaks annab õde praktilisi nõuandeid, kuidas ennetada nahaprobleeme või tulla toime varem diagnoositud haigusega. Nii saab dermatoloogiaõe juurest abi näiteks akne, pigmentatsiooni, kuperoosa ja rosaatsea, kuiva ja tundliku naha, dermatiidi ja ekseemi korral. Küll aga ei kirjuta dermatoloogiaõde välja retsepte.

Tervikpilt dermtestiga

Confidos saab õe juures teha dermtesti, mille eesmärk on avastada varajast nahavähki veelgi tõhusamalt. Dermtest kujutab endast digidermatoskoopia keskkonda, kus dermatoloog annab sünnimärkidest tehtud fotode põhjal veebi kaudu tagasisidet. Dermtesti esimese sammuna tuleb broneerida aeg õe vastuvõtule, õde selgitab visiidi käigus välja, mitut sünnimärki inimene kontrollida soovib. Seejärel pildistab ta üles üks kuni kolm sünnimärki, mis muret tekitavad, tehes sünnimärkidest suurendatud ja tavafoto.
„Suurendatud foto valmib dermatoskoobiga – seadmega, mida nahaarstid enda visiitidel samuti kasutavad. See annab sünnimärgist hea ülevaate ja nahaarst saab hinnata, kas sünnimärk näeb välja tavapärane või ilmnevad seal muutused, mida normaalses sünnimärgis olla ei tohiks,“ seletab Kaleva. Lisaks uurib õde patsiendilt tausta, näiteks millised on tema päikeseharjumused, selgitab välja anamneesi ning saadab täidetud küsimustiku koos fotodega dermtesti keskkonda hindamiseks. Uuringu vastused tulevad tavaliselt viie tööpäeva jooksul e-kirja teel koos raportiga.

Kui ruttu pääseb dermtesti tegema? „Kas või kohe! Confidos teevad dermtesti õed, kelle juurde saab aja broneerida kohe – vaja ei lähe saatekirja ega muud suunist. Kuna dermtesti tegemiseks ei ole tingimata vaja dermatoloogiaõde, siis saab teha seda kõikjal, kus asub Confido, ka kiirkliinikutes, ja vajadusel nädalavahetuseti. Piisab sellest, et inimene tahab kontrollida ühte kuni kolme sünnimärki,“ ütleb Kaleva. Ta lisab, et kui soovitakse ette näidata kõik oma sünnimärgid, siis tasub minna dermatoloogi juurde, kus saab ühe visiidi käigus kontrollida üle kogu keha.

Vaata lisaks: