Alkoholi sage liigtarvitamine soodustab depressiooni või ärevushäire teket

08.09.2023

„Pühapäevatarbimine“ ehk purjutamine nädalavahetuseti on Eesti inimeste seas üsna sage, eriti just suvisel ajal, mil tihti nädalalõppudel ilusa ilmaga grillitakse ning toimub palju kontserte ja väliüritusi, kus alkohol on vabalt kättesaadav. Senikaua, kuni see harjumus töö- või eraelu ei sega, ei peeta seda tavaliselt probleemiks, kirjutab Confido Tartu Raatuse kliiniku vaimse tervise õde Katrin Kerr

Selles faasis tervisehädad veel eriti ei kimbuta – kui hommikune pohmell ja paistes silmaalused välja arvata. Samas, kui sellisel moel on alkoholi tarbitud pikemat aega järjest, võib see üsna pea avalduda negatiivselt nii enesetundes kui ka välimuses, kuna nädalavahetused, mis mõeldud tööpingetest taastumiseks, mööduvad hoopis pummeldades. Nii näiteks võib unevõla tõttu kasvada väsimus, väheneda produktiivsus tööl, näonahk võib muutuda tuhmiks ja elutuks ning paisuda vöökoht.

Purjutamist ehk binge drinking’ut liigitatakse ohustava alkoholitarvitamise alla, kuna korraga juuakse ära keskmisest suurem kogus alkoholi – 6 alkoholiühikut (AÜ) või enam: näiteks 5 pokaali veini või 3 purki õlut või siidrit järjest.

Kui aastaid sellist eluviisi harrastada, tekivad tahes-tahtmata lõpuks tervisekahjud: kahjustada saavad eelkõige süda ja maks, aga ka teised organid, kasvab risk erinevate traumade tekkeks, lisaks ilmnevad sagedasest alkoholitarvitamisest tingitud unehäired ning meeleolu kõikumine, mis mõningatel juhtudel võib päädida depressiooni või ärevushäirega.

Sageli otsitakse siis abi just nimelt meeleoluprobleemide tõttu, jättes spetsialistile mainimata alkoholitarvitamise. Kui aga raviperioodil alkoholitarvitamist ei lõpetata, ei pruugi ka seisund paraneda – nokk kinni, saba lahti.

Sage liigtarvitamine võib viia pikemas perspektiivis normaalse ajukeemia häirumiseni ja panna aluse depressiooni või ärevushäire tekkeks. Lisaks kasvab risk alkoholi kuritarvitamise või -sõltuvuse väljakujunemiseks.

Regulaarse „pühapäevatarbimise“ mõjud toimetulekule ja vaimsele tervisele

Kui nädalavahetusel, mis on mõeldud väljapuhkamiseks kurnavast töönädalast, peetakse pidu ning tarvitatakse korraga nädalakogus alkoholi, ja seda järjepidevalt mitmete nädalate jooksul, mõjub see organismile laastavalt – kumuleeruvad stress ja pinge, tekkida võivad une- ja meeleoluprobleemid.

Inimese ajus häirub normaalne dopamiini, serotoniini, GABA ja glutamaadi produktsioon. Dopamiin, serotoniin, GABA ja glutamaat on keemilised ained inimese ajus, mis reguleerivad emotsionaalset seisundit ja käitumist. Liigtarvitamise järgselt langeb ajus dopamiini, GABA, glutamaadi, serotoniini tase ja tekivad järgmised sümptomid: ärrituvus, uinumisraskused, rahutus, keskendumisprobleemid, väsimus, kurnatus. Nimetatud sümptomid esinevad näiteks ka depressiooni ja ärevushäire korral.

Kuidas ära tunda, et tegemist on probleemiga?

Kui iga teine nädalavahetus algab alkohoolse joogiga, tarbitavad kogused on nii suured, et esineb tõsiseid raskusi töönädala alguseks töövormi saada, lähedased teevad käitumise kohta pahaseid vihjeid ning vahetevahel olete isegi oma purjutamise pärast piinlikkust tundnud, on viimane aeg kriitilisemalt oma joomismustrit analüüsida, ennetamaks nii füüsilise ja vaimse tervise kui ka töö- ja eraelu probleeme.

Selleks ei pea kohe alguses spetsialisti poole pöörduma. Piisab ka sellest, kui teha  alustuseks www.alkoinfo.ee kodulehel ise AUDIT sõeltest (AUDIT on akronüüm sõnadest Alcohol Use Disorder Identification Test), et saada ettekujutus probleemi tõsidusest. Kui testi tulemus viitab ohustavale tarvitamisele, võiks kindluse mõttes pöörduda füüsilise ja vaimse tervise kahjude hindamiseks pereõe või perearsti poole. Kui perearsti poole pöörduda ei soovita või ei ole see võimalik, saab tervist kontrollida ka Confidos.

Neile, kellel on arvuti ja internetiühendus ning kes eelistavad tegutseda iseseisvalt ja enne spetsialisti poole pöördumist omal käel koguste vähendamist katsetada, soovitan proovida tasuta internetipõhist eneseabiprogrammi „Selge“.

Kui aga patsient soovib individuaalset lähenemist kontaktvastuvõtu vormis, on soovitatav pöörduda sõltuvusalase nõustamiskoolituse läbinud spetsialisti poole – spetsialist võib olla nii pereõde, perearst, vaimse tervise õde kui ka psühholoog.

Kasulikke nõuandeid alkoholitarbimise vähendamiseks

  • Ärge tarvitage alkoholi igal nädalavahetusel, nii väldite potentsiaalselt halva harjumuse kinnistumist ning kuritarvitamise või sõltuvuse tekke riski. Uskuge, ka ilma alkoholita võib elu olla tore ja lõbus!
  • Kui tarvitate, siis eelistage mitte üle kuue alkoholiühiku korraga ja jooge iga joogi järel klaas vett. Ei pea end alati purju jooma, vaid tarbige mõistlikult.
  • Võttes arvesse alkoholi kahjulikku mõju nii füüsilisele kui ka vaimsele tervisele, on naistel soovituslik mitte ületada 1 AÜ (1 pokaal veini), meestel 2 AÜ-d (2 purki lahjat õlut) korraga. Kindlasti mitte juua alkoholi tühja kõhuga, vaid eelistatult ikkagi söögi kõrvale. Janu kustutamiseks tarbida mittealkohoolseid jooke, näiteks vett, mahla jm. Vältida tuleks alkoholi tarvitamist koos ravimitega.
  • Kui olete tarvitanud alkoholi, siis ärge istuge autorooli. Võtke takso või laske end koju viia kainel sõbral. Joobes juhtimine on kriminaalkorras karistatav.

Alkohol vaatamata oma koheselt tajutavale kiirele lõõgastavale ja sageli ka meeleolu parandavale efektile, on tegelikult oma olemuselt depressant ning töötab sisuliselt vastupidises suunas antidepressantidega soodustades nii depressiooni teket, tõstes ärevusfooni kui ka rikkudes ära normaalse unetsükli.

Nii nagu alkoholi tarbimiseks leiab alati põhjuse, on tegelikkuses ka loobumiseks põhjus varnast võtta. Mõned levinumad variandid: 

  • „olen roolis“
  • „mul on hetkel pooleli ravikuur“
  • „mul on homme tähtis töökohtumine“
  • „vedasin sõbraga kihla, et ei tarvita kuu aega jne“
  • „septembris ei joo“
  • „ei ole vaja, mul on hästi“

Kui soovite alkoholi täielikult vältida, soovitan proovida järgmist:

  • Kui teate ette, et ei tarvita alkoholi, aga üritusel alkoholivabasid jooke pole, võtke ise endale alkoholivabad joogid kaasa. Tänapäeval on poodides päris suur valik erinevaid mittealkohoolseid jooke.
  • Kui klaasi valatakse alkoholi, pidage meeles, et te ei ole kohustatud seda tühjaks jooma, jätke klaas puutumata lauale.
  • Kui seltskonnas on inimesi, kes alkoholi ei tarvita, viibige nendega ühes grupis.
  • Leidke endale tegevust – tantsige, lõbutsege, suhelge teiste inimestega.