Vaimse tervise coach: abi võiks otsida siis, kui on veel energiat endas midagi muuta

04.10.2023
Autor: Tiina Keskküla, vaimse tervise coach

Läbipõlemine on vaimse, füüsilise ja emotsionaalse kurnatuse seisund. Confido vaimse tervise coach Tiina Keskküla kirjutab, kuidas vältida läbipõlemist majanduslikult ja tööalaselt keerulises olukorras.

Läbipõlemine võib tekkida näiteks ületöötamise tagajärjel, aga ka ebaturvalises keskkonnas, kus esineb palju konflikte, otsustamatust, mikrotasandi juhtimist. Tööstressi ja läbipõlemist soodustavad eelkõige paika panemata piirid. Inimene võib läbi põleda ka siis, kui teeb pikemat aega tööd, mis talle ei meeldi. Kui teil on raske öelda „ei“, väljendada oma arvamust ja eelistusi, aga teil on ka probleeme ning raskusi, siis survestate sellega nii oma aju kui ka keha. Võttes pidevalt liigseid kohustusi või leppides kellegi teise arvamuse või vastumeelse olukorraga, tähendab see oma piiride ületamist, mille tagajärg ongi füüsiline ja emotsionaalne kurnatus.

Kuidas aga seada piire ja ennast hoida, kui tunnete samal ajal vajadust tõestada, et olete ettevõttele vajalik, kuid pole julgust ega oskust öelda „ei“? Alustuseks tuleks endale teadvustada, et ettevõttele vajalik ja maksimaalselt efektiivne saab olla tasakaalus inimene, kes naudib protsessi. Julgen arvata, et oma piire tunnetama õppida on päris keeruline, eriti olukorras, kus toetudes väljakujunenud mõtte- ja käitumismustritele läbipõlemisele lähedal ollakse. Reeglina on siis ka enesekindlus ja energia tase langenud.

Tänapäeval võiks olla tavaline praktika, et pöördutakse spetsialisti poole – aga mitte siis, kui enam muudmoodi ei saa, vaid siis, kui on veel soovi, võimekust ja energiat endas midagi muuta. Näiteks coaching, millega mina tegelen, on suurepärane viis ennetada vaimse tervise probleeme, muuta mõtte- ja käitumismustreid või lihtsalt parandada oma sooritusvõimet või enesetunnet. Ise ei peagi kõigega hakkama saama, eriti olukorras, kus meid ümbritsevad valdavalt negatiivsed tunded. Küll aga on algatuseks oluline endale teadvustada, mis minuga toimub, mida ma tunnen ja miks see nii on?

Vastused (ja ausad vastused) nendele küsimustele loovad eelduse seada enda piirid, võtta arvesse oma vajadusi ja keerulistes olukordades paremini hakkama saada.