Confido Digikliiniku üldarst Hanna Rimm annab nõu, kuidas enne koolivaheaega reisiks valmistuda ning mida teha, kui reisil kimbutab ootamatu tervisemure.
Mida tuleks enne reisi oma tervise heaks ära teha?
Alustuseks arvestage reisiseltskonna kõikide liikmetega, nii täiskasvanute kui ka lastega. Enne reisi tutvuge kindlasti sihtriigiga ja sellega, millist meditsiinabi saab kohapeal. Samuti tasub teha enne sõitu reisikindlustus.
Alati tuleb mõelda reisiapteegi peale. Vaadake esimese asjana üle, kas teil on kaasas piisavas koguses ravimeid, mida regulaarselt kasutate. Kõige sagedamini tuleb digikliinikus ette vererõhu- ja peavaluravimite ning astmainhalaatorite retseptide pikendamist. Reisil võib juhtuda igasuguseid ootamatusi, näiteks võib venida reis plaanitust pikemaks või kaduma minna pagas. Seetõttu tasub alati võtta kaasa ravimivaru käsipagasis. Kui kasutate retseptiravimeid, siis pikendage neid aegsasti.
Mida teha, kui retsept meenub viimasel hetkel, aga perearsti ei saa kätte?
Kui enne reisi tekib mure kordusretsepti pikendamisega, siis digikliiniku arstid on kättesaadavad iga päev kell 9–21. Nemad saavad pikendada enamikke igapäevaseid või hooravi ravimeid. Kui vajate psühhiaatrilisi ravimeid, rahusteid või uinuteid, siis nende kordusretsepti väljastab psühhiaater või perearst. Eesti digiretsept kehtib ka Soomes, Horvaatias, Portugalis ja Poolas. Teistes Euroopa Liidu riikides läheb retseptiravimite väljastamiseks tarvis paberkandjal piiriülest retsepti. Kui vajate vaimse tervise muredega seotud ravimeid, siis kontrollige ka ravimiameti kodulehelt, kas reisimiseks läheb tarvis näiteks arstitõendit.
Kas vajate ka vaktsiine?
Mida võiks lisaks retseptidele veel arvesse võtta?
Tõesti, vahel läheb vaja rohkem ennetusmeetmeid kui vaid reisiapteek ja reisikindlustus. Siia alla käivad näiteks profülaktilised soovitused, milliseid vaktsiine teha või kuidas vältida putukahammustusi. Lisaks tasub mõelda, millised tegevused on reisil plaanis. Kas ees seisab linnapuhkus või rannamõnude nautimine? Või lähete hoopis matkama? Iga reisija, kes matkab kõrgemale kui 2500 meetrit, võiks olla teadlik mäestikuhaigusest ja võtta kaasa ravimi selle ennetuseks.
Samuti tasub enne reisi külastada lehte www.vaktsineeri.ee ja leida vaktsineerimissoovitused, mis sõltuvad konkreetsest riigist ja reisi kestusest. Näiteks Taisse sõites võiks vaktsineerida end A-hepatiidi vastu, samas kui marutaudi vaktsiini soovitame vaid mitme kuu pikkuste reiside puhul nagu kaugtöö või ringreis.
Selleks et vältida nakkushaiguseid ja kaitsesüstidest jõuaks tekkida immuunsus, võiksid riskipiirkondadesse sõitjad pöörduda vähemalt neli nädalat enne reisi algust perearsti poole või reisimeditsiini kabinetti. Seal saab kontrollida tervist ja teha vajadusel vaktsiinisüstid. Sealt saab ka infot teiste ennetusmeetmete kohta, näiteks milliseid hügieenireegleid konkreetsel maal järgida, kas kraanivett tohib juua jms. Kabinetist saab ka vajalikke ravimeid, näiteks malaaria ravimprofülaktikaks. Lihtsamate soovituste ja profülaktilise abi saamiseks võib julgesti pöörduda Confido Digikliiniku arstide poole. Kui sihtkoht on eksootilisem ja vaja läheb mitmeid profülaktilisi meetodeid, suunavad meie arstid inimese edasi Confido reisimeditsiini kabinetti.
Reisiapteek korda!
Mida tuleks varuda reisiapteeki?
Reisiapteegis peaksid kindlasti olema igapäevased ravimid, valuvaigistid ja palavikualandajad, nohu ja kurguvalu leevendajad ning haavahooldusvahendid, näiteks antiseptikum ja plaastrid või side. Olenevalt sihtriigist võiksid reisiapteeki kuuluda seedehäirete leevendajad, sügelusevastased tooted, millega leevendada putukahammustusi ja nahaärritust, päikesekaitsekreem SPF 50 ning päevitusjärgne rahustav losjoon.
Mida teha, kui reisil läheb kiiresti vaja ravi?
Kui reisil olles tekib ootamatu tervisemure, mida annab lahendada distantsilt oma emakeeles, siis võib julgesti võtta digikliiniku kaudu ühendust arstiga, kes võimaluste piires nõustab ja parima lahenduse leida püüab. Meiega saab ühendust nii telefoni- ja videokonsultatsiooni kui ka veebivestluse teel. Video- või veebikonsultatsiooni eeliseks on vaid wifi-ühenduse olemasolu. Inimene ei pea jääma lootma kohalikule telefoni võrguühendusele. Lisaks võib kaugekõne väljastpoolt Euroopa Liitu olla kallis, seevastu videokõne saab internetis teha sageli tasuta.
Milliste muredega teie poole kõige sagedamini pöördutakse?
Digikliiniku arstide poole võib pöörduda iga reisil tekkinud murega! Näiteks oleme nõustanud inimesi viirushaiguste sümptomite, seedeprobleemide ja nahamurede korral. Eriti viimase puhul on abiks videokonsultatsioon, sest siis näeme kenasti naha seisukorda ja lööbe ulatust. Võimalusel anname nõu ka sihtriigis müüdavate käsimüügiravimite kasutamise kohta.
Vaata lisaks: