Hea klient! Reedel, 22. novembril on röntgen korralise hoolduse tõttu suletud. 25. novembril jätkame tööd tavapäraselt. Vabandame!

Peavalu, mis kimbutab mehi

03.11.2022
Mehed pöörduvad peavaluga palju vähem arsti poole kui naised, kuid on üks peavalutüüp, mis vaevab just peamiselt mehi – kobarpeavalu. „Üldiselt tunnevad inimesed peavalusid päris hästi, aga kobarpeavalu on üks neist, mille äratundmisega hätta jäädakse,“ tutvustab Ida-Tallinna Keskhaigla neuroloogiakeskuse juhataja ja sealse peavalukeskuse rajaja ning Confido Erameditsinikeskuse neuroloog professor Toomas Toomsoo, kelle üks erihuvidest närviarstina on just peavalud. Kobarpeavalu on veel sellegi poolest omapärane, et kui paljud peavalutüübid vaevavad suuresti naisi, siis selle korral on 90 protsendil juhtudest kannatajateks mehed, vanuses 20-50 aastat, kuid ka vanemad. Ka umbes neli protsenti kõigist migreenipatsientidest kogevad kobarpeavalu.

Millal võiks inimene endal kobarpeavalu kahtlustada?

„Need esinevad periooditi, 4-8 nädala vältel. Valu algab suhteliselt kiiresti, mõne minuti jooksul, ja kestab tavaliselt 45 minutit kuni kolm tundi. Vahel võib selliseid hooge esineda päevas lausa mitu,“ selgitab dr Toomsoo ning lisab, et tegemist on tegelikult väga tüüpilise iseloomuga peavaluga. Dr Toomsoo sõnul on valu ühe perioodi ajal alati ühel peapoolel ning tavaliselt on see väga tugev. Tüüpiliselt on haaratud silm ja silmatagune. Sageli kaasneb sellega silma punetus ja pisarate vool, silmalaug võib kinni vajuda. Mõnedel patsiendid hakkab nägu higistama, ninasõõrmes võib kinnisus või vesine nohu tekkida. Kõik need nähtused esinevad vaid ühel, valutaval peapoolel. Ka aastaaegade suhtes on kobarpeavalu valiv, tihti kipub see tekkima varakevadel ja hilissügisel. Hooajalisus on seotud päikesevalgusega – päeva pikenemisega kevadel ja lühenemisega sügisel. Sama võib haigus pärast ühte või mõnda hoogu kaduda nii, et jätab ohvri lausa paariks-kolmeks aastaks rahule. Kuna mehed pöörduvad peavaluga arsti poole vähem, ei diagnoosita kobarpeavalu seetõttu just sageli.

Mis aitab?

Hea on see, et kobarpeavalule on olemas küllaltki efektiivne ravi. Kasutusel on spetsiifilised ravimid, mis kaotavad hoo. Ka on saadaval spetsiifiline ravi juhuks, kui kobarpeavalu peaks muutuma krooniliseks. Kui õige ravim on välja kirjutatud ja kodus olemas, ei pea kobarpeavalu all kannataja tohtri vastuvõtule minema, sest teab, mida valu leevendamiseks teha. Üks ja väga lihtne lahendus on minna toast õue, värske õhu kätte. Kobarpeavalu leevendamiseks kasutatakse ka hapnikravi. Peavalusid ei pea kannatama. Õige diagnoosiga saab neid ravida. Meie keskuses tegeleb erinevate peavalude diagnoosimise ja raviga neuroloog prof Toomas Toomsoo ja dr Katrin Põld. NB! Lapsi võtame vastu alates 16. eluaastast. Broneerin aja peavalude konsultatsioonile