Elu migreeniga on kurnav. Paljud leiavad retseptiravimitest leevendust, kuid kuna migreeni lõplikult välja ravida ei ole võimalik ja ka hästi toimiv ravim ei pruugi kaotada migreenihooge täielikult, tasub lisaabi otsida vitamiinidest ja toidulisanditest ning muudest looduslikest toimeainetest. Teadlased on uurinud paljude looduslike toimeainete mõju migreenile, järgevalt on välja toodud neist tõhusaimad.
Vitamiinid ja mineraalained
Magneesium
Magneesium on mineraalaine, millel on oluline roll paljude keha funktsioonide, sealhulgas normaalse närvisüsteemi ja lihaste talitluses. Kuna migreenipatsientidel kipub magneesiumi tase ajus olema tavapärasest madalam, võib selle toidulisandina tarvitamine migreenihooge vähendada. Soovitatav annus on 200-600 mg ööpäevas.
Vitamiin B2 ehk riboflaviin
Organismis leidub B2-vitamiini peamiselt koensüümide koostises, see osaleb ainevahetusprotsessides toitainete lagundamisel ning ravimite ja mürkainete ainevahetuses. Riboflaviin toimib antioksüdandina, aidates kaitsta organismi vabade radikaalide kahjuliku mõju eest. Uuringud on näidanud, et suurtes annustes B2 vitamiin on tõhus migreenihoogude ennetamisel. Soovituslik on võtta B2 toidulisandit päevas umbes 200–400 milligrammi.
Koensüüm Q10 (CoQ10)
Koensüüm Q10 on antioksüdant, mis osaleb rakkude energiatootmises. Koensüüm Q10 normaalne tase organismis suurendab vastupanuvõimet stressile ja haigustele ning aitab hoida keha terve. Uuringud näitavad, et CoQ10 toidulisandite võtmine vähendab migreeni sagedust, kestust ja tugevust. Soovituslik annus toidulisandina on 100–300 milligrammi päevas.
Oomega-3-rasvhapped
Oomega-3 rasvhapped on organismile hädavajalikud rasvhapped, mida keha ise ei suuda sünteesida ja mida saab vaid toiduga. Mõne uuringu kohaselt on kõrge oomega-3 ja madala oomega-6 sisaldusega dieet aidanud kaasa migreeni sageduse vähenemisele.
Toidulisandid
Melatoniin
Melatoniin on looduslik unehormoon, mida eritab käbinääre. Selle ülesanne organismis on reguleerida und ning sel on ka antioksüdantseid ja põletikuvastaseid omadusi. Teadlased on leidnud, et inimestel, kel on migreen, depressioon või ärevushäire, toodab organism tavapärasest vähem melatoniini ning mõned uuringud näitavad, et melatoniini toidulisandina juurde võtmine võib vähendada migreeni sagedust ja intensiivsust. Teised uuringud neid tulemusi sedavõrd selgelt ei kinnita, nii et täpse mõju ennustamiseks on vajalikud edasised uuringud. Küll aga aitab migreen parandada und, mis on samuti migreeni vältimisel määrava tähtsusega. Soovitatav päevane annus migreenipatsientidel on kolm milligrammi.
Kofeiin
Kofeiinil võib olla migreenile nii positiivne kui ka negatiivne mõju, olenevalt tarbimise kogusest ja individuaalsest tundlikkusest. Väikestes kogustes võib kofeiin aidata migreenivalu leevendada, eriti kui seda tarbitakse koos retseptiravimitega, suurendades ravimite efektiivsust. Mõned migreenipatsiendid leiavad, et kofeiin aitab migreenihoo algfaasis sümptomite raskust vähendada.
Regulaarne suurtes kogustes kofeiini tarbimine võib aga põhjustada sõltuvust, mis omakorda võib viia võõrutusest vallanduva migreenihoo, kui kofeiini tarbimine äkki lõpetada või kofeiini tarbida tavapärasest hiljem, näiteks nädalavahetusel kaua magades. Liigne kofeiini tarbimine võib mõnel inimesel migreenihoogude sagedust ja intensiivsust suurendada. Kofeiin võib häirida une kvaliteeti ja põhjustada unetust, mis omakorda võib olla migreeni vallandavaks teguriks.
Eeterlikud õlid
Migreenivalu vallandub sageli stressiga, mistõttu on võimalikult tõhus lõõgastumine tähtis osa migreeni vältimisel. Üks võimalus, mida proovida, on aroomiteraapia, mille puhul lõdvestuda aitavad eeterlikud õlid.
Aroomiteraapiat on kasutatud stressi ja valu leevendamiseks tuhandeid aastaid ning kuigi selle tõhususe kohta pole palju teaduslikke tõendeid, on see tavaliselt ohutu ning uuringute vähesus ei tähenda tingimata, et need ei tööta. Mõju on lihtsalt väga individuaalne: mõni ei talu migreenihoo ajal ühtegi lõhna, teine saab eeterlikust õlist leevendust. Aroomiteraapiat võib katsetada, kuid seda lisaks tavapärastele arstirohtudele.
- Lavendliõli katsetatakse peavalu ja stressi puhul aroomiteraapias kõige enam. Lavendliõli võib panna keevasse vette ja sisse hingata või ka nahale hõõruda. Mõningad uuringud näitavad, et lavendel on kasulik ärevuse ja stressi leevendamisel ning võib seega vähendada migreenihoogude sagedust.
- Piparmünt, mida on loodusravis kasutatud valuvaigistina iidsetest aegadest alates, tasub samuti proovimist. Piparmünt rahustab närvisüsteemi, ning võib vähendada ärevust ning valutundlikkust.
- Rosmariin stimuleerib ja parandab vereringet, võib aidata migreenivalu leevendada.
Aroomiteraapia puhul on oluline kasutada eeterlikke õlisid õigesti ja ohutult. Eeterlikud õlid tuleb tavaliselt lahjendada baasõlis (nt mandli- või kookosõlis), enne kui neid nahale kantakse, ning vältida nende sattumist silma või suhu.