Kuidas saavutada aastalõpupidude ajaks särav naeratus ning kuidas seda igapäevase suuhügieeniga säilitada, räägib hambaarst ja Confido Tartu Hambakliiniku juht dr Kristiina Liigant.
Meie igapäevane kodune suuhooldusrutiin ei taga kahjuks täielikku puhtust. Sellepärast on vaja käia hammaste professionaalses puhastuses – see on protseduur, mis eemaldab tõhusalt hambakatu ja erinevad plekid ka kõige raskemini ligipääsetavatest kohtadest. „Hammastele tekkinud plekkide eemaldamiseks ja värvi muutmiseks on tõhus regulaarne hammaste puhastus suuhügienisti või hambaarsti vastuvõtul. Seda puhastust soovitavad hambaarstid teha kuni kaks korda aastas,“ ütleb dr Liigant.
Kuidas toimib hammaste professionaalne puhastus?
Professionaalne hammaste puhastamine aitab ennetada ka erinevaid suuõõne- ja igemehaigusi. Õhuvoolutehnoloogia abil kantakse spetsiaalse seadmega hammastele vee- ja pulbrilahus, mis puhastab suu terviklikult ja eemaldab hambakatu.
Tänu moodsale tehnoloogiale on protseduur valutu ja mugav ning pärast protseduuri on suu täielikult puhas, hambad on siledamad, säravamad ja heledamad.
Üks võimalus saada särav naeratus on hambaid valgendada, kuid siin tuletab dr Liigant meelde, et sellega kaasnevad teatud ohud. „Valgendavad hambapastad on abrasiivsed (suure RDA-näiduga) ning hõõruvad hammastele tekkinud plekke ja hambakattu füüsiliselt, muutes hambaemaili ajapikku nõrgemaks. Juhul, kui peaks olema soov hambaid valgendada, siis tuleb selleks pöörduda hambaarsti või suuhügienisti poole ning lasta protseduuri teha hambaarsti juures,“ rõhutab dr Liigant.
Regulaarne suuhügieen tagab kauni naeratuse
Dr Liiganti sõnul tuleb silmas pidada, et ilusa naeratuse püsimiseks soovitavad hambaarstid hambaid puhastada kaks korda päevas. Hammaste ja suuõõne kontrollis on vaja käia vähemalt üks kord aastas. Põhjalik ja regulaarne suuhügieen on oluline selleks, et ei tekiks kaariest või erinevaid igemehaiguseid.
Soovitused heaks igapäevaseks suuhügieeniks.
- Hambaid tuleb pesta iga päev kaks korda päevas: hommikul ja õhtul.
- Nii tavalise hambaharja pea kui ka elektrilise hambaharja otsik võiksid olla pehmete harjastega. Samuti tuleb elektrilist hambaharja kasutades valida õrn pesemisrežiim.
- Üks kord päevas tuleb hambaid niiditada.
- Vähemalt kaks korda aastas võiks käia hammaste puhastuses hambaarsti või suuhügienisti juures, et eemaldada hammastele tekkinud katt, pigment ning vajadusel ka hambakivi.
- Kord aastas tuleb käia hambaarsti juures, et kontrollida hammaste ja suutervist ning vajadusel teha ravi.
Dr Liiganti sõnul on samuti oluline pöörata tähelepanu toitumisele. „Meeles tuleb pidada seda, et süsivesikuid sisaldavad toidud on söögiks ka kaariest tekitavatele bakteritele. Seetõttu võiks nende toitude tarbimist vähendada ja kui neid tarbida, siis koos põhitoidukordadega. Hea harjumus on juua vett või pärast söömist veega suud loputada, et neutraliseerida suus pH-taset,“ ütleb hambaarst.