Hambaniidil on suuhügieenis asendamatu roll. Hambaharjaga saab puhastada vaid ligikaudu 60% hambapinnast, hammaste külgmistelt pindadelt hambaharjaga kattu eemaldada ei saa. Pikema aja jooksul kogunenud hambakatt võib põhjustada kaariese, igemepõletiku ja isegi parodontiidi teket. Hambaniiti kasutades saab neid probleeme ennetada, kuna hambaniit eemaldab toidujäägid ja katu kohtadest, kust hambahari puhastada ei suuda.
Confido Tallinna hambakliiniku suuhügienist Kristina Grois-Grants (Kihlman) annab kolm nippi, kuidas hambaniiti õigesti kasutada.
1.Satiin-, teip- või vahatatud niit – valige endale õige!
Hambaniitide vahel valides tuleb esmalt hinnata oma hambavahede suurust. Tihedalt koos asetsevatele hammastele sobib kitsam ja sile hambaniit, näiteks satiinniit või teipniit, mis libiseb kergemini läbi vahede. Kui hambavahed on laiemad, võib valida paksema või paisuva niidi, mis katab puhastamisel rohkem pinda.
Vahatatud hambaniidid libisevad kergemini ja sobivad hästi neile, kes on alles alustanud hambaniidi kasutamist või kellel on tundlikud igemed. Kõik tänapäeval müüdavad hambaniidid on ohutud, kuid valida tuleb endale sobivaim nii mugavuse kui ka efektiivsuse poolest.
2.Parim aeg hammaste niiditamiseks on õhtul
Parim aeg hambaniidi kasutamiseks on õhtul enne hammaste harjamist. See aitab eemaldada päeva jooksul kogunenud hambakatu ja toidujäägid, võimaldades hambapastal paremini jõuda hambavahedesse.
3.Kasutage õiget tehnikat
Hambaniidi õigeks kasutamiseks tuleb järgida lihtsat, kuid olulist tehnikat. Alustuseks tuleb võtta umbes 45 cm pikkune niit ja keerata niidiotsad ümber keskmiste sõrmede, jättes tööruumi umbes 3–5 cm. Seejärel tuleb hoida niiti pöidla ja nimetissõrme vahel ning libistada see õrnalt edasi-tagasi liigutades hammaste vahele. Jõudes igemepiirini, painutatakse niit C-kujuliselt ümber hamba ja liigutatakse õrnalt üles-alla, et puhastada hambapind täielikult. Iga hambavahe jaoks tuleks kasutada puhast niidiosa.
Kui hambaniit rebeneb tihti või tundub selle kasutamine keeruline, võib kaaluda alternatiivseid vahendeid, nagu hambavaheharju või irrigaatorit.
Lapse niiditamisele võiks vanem kaasa aidata
Väiksemate laste puhul on oluline, et lapsevanem aitab niiditamisel kaasa. Sageli ei ole lapse motoorika nii arenenud, et ta suudaks iseseisvalt ohutult niiditada. Niidivalikul otseselt vahet ei ole, kuna piimahammaste vahed on üldiselt suuremad. Paljud tootjad pakuvad ka käepidemega hambaniite, mis muudavad protsessi lõbusamaks ja lihtsamaks. Lapsele võiks hambaniidi kasutamist hakata õpetama sellest hetkest, kui kõik piimahambad on suus.