Keemiline koorimine ehk happehooldus võib paljude jaoks tunduda esialgu hirmutav, kuid tegelikult on tegu ühe vanima ja populaarsema iluprotseduuriga. Confido Esteetika kliiniku kosmeetik Maria Hintser avab protseduuri tagamaid.
Mida kujutab endast happehooldus ehk keemiline koorimine?
Happehooldus ehk keemiline koorimine on maailmas üks vanimaid iluprotseduure, mille eesmärk on leevendada nahaprobleeme ja ennetada või vähendada vananemismärke. Protseduur aitab parandada ebaühtlast nahastruktuuri, tasandab pindmisi kortse, vähendab pigmendilaike, aknearme ning sobib ideaalselt põletikuliste protsesside raviks.
Kas protseduur on sama traumeeriv kui selle nimetus?
Paljud kliendid kardavad, et nende nahk on liiga tundlik, õhuke või pärast protseduuri tekib tugev koorumine – kummutan kõik need müüdid! Happekoorimine on tegelikult üks ohutumaid kosmeetilisi protseduure, kui seda viib läbi korraliku väljaõppe saanud spetsialist. Protseduuri ajal on tunda kerget sügelust või kipitustunnet, mille tugevus sõltub valitud happest ning inimese tundlikkusest. Tundlikkust võivad mõjutada näiteks väsimus, stress, naistel menstruaaltsükkel jne.
Kuidas protseduur välja näeb?
Enne keemilist koorimist puhastatakse nägu väga hoolikalt. Seejärel kantakse nahale hape, mis on valitud lähtuvalt kliendi naha vajadustest. Happe pealekandmisel võib tunda nahal kipitust või kuumatunnet, mis enamasti kestab mõne minuti ja on hästi talutav. Hape eemaldab kontrollitud sügavusega sarvestunud nahakihid ning stimuleerib uute, tervemate naharakkude tootmist. Happe peamine ülesanne on ergastada naharakkude tööd ehk kiirendada ainevahetust ning mikrovereringet, see omakorda kiirendab kollageeni- ja elastiinikiudude sünteesi.
Mida peaks veel protseduuri kohta teadma?
Keemiline koorimine ehk happekoorimine jaguneb kolmeks: pindmine, keskmine ja sügav koorimine.
Pindmine koorimine on kõige populaarsem, selleks kasutatakse AHA- ja BHA-happeid. Pindmise koorimise eesmärk on ergutada nahka, vähendada pinnakuivust, anda nahale sära, helendada pigmenti ning vähendada rasueritust.
Keskmisel koorimisel kasutatakse TCA-happeid, seda protseduuri võib läbi viia meditsiiniharidusega spetsialist. Keskmise koorimise eesmärk on parandada naha tekstuuri, siluda arme ja vähendada pigmendilaike.
Sügav koorimine on väga suure efektiga valulik protseduur, mille tulemus on sügavamate kortsude ja nahatekstuuri paranemine. Sellist protseduuri tehakse Eestis väga harva ning pigem kasutatakse äärmiselt tugevatoimelist fenoolhapet, millega võib teha protseduuri ainult väga kogenud dermatoloog.
Keemilise koorimise tulemus on näha pärast naha täielikku taastumist – taastumisaeg sõltub protseduuri sügavusest – ehk 2–4 nädala pärast. Pärast protseduuri võib nahk punetada ja olla tundlik. Tulemuse kestvus sõltub nahaprobleemist ning kindlasti ka kodus kasutatavatest toodetest. Peale protseduuri on rangelt soovituslik kasutada päikesekaitsekreemi tugevusega vähemalt SPF50 ning uuendada kaitsekihti iga kahe tunni tagant. Sõltuvalt happe tugevusest on pärast protseduuri rangelt soovituslik vältida sauna ja spaaprotseduure, samuti tuleks vältida 1–3 päeva intensiivset trenni.
Milliseid happeid/tooteid Confidos kasutatakse?
Confidos on kasutusel Mesoesteticu ja Renophase’i happed. Tänu erinevatele aktiivainetele on võimalik teha hooldusi mitmete nahaprobleemide korral – kuiv nahk, kuperoosa, rosaatsea, probleemne nahk, akne, samuti vananemisvastased hooldused.
Mesoesteticu happesari Mesopeel on suurima valikuga happesari, kus on kasutusel 23 happevariatsiooni. Kasutusel on nii ühe happe põhised koorijad kui ka kombineeritud happed ehk happekokteilid. Õige hape valitakse hoolduse käigus lähtuvalt kliendi vajadusest ning nahaseisundist. Mesopeeli keemilised koorimised on kiired ning tõhusad.
Renophase’i dermakosmeetikasari pakub hoolduseid, kus peamised aktiivained on 70%-line glükoolhape, genisteiin, hüaluroonhappe lähteaine, polüpeptiidid. Ka Renophase’i toodetega lähenetakse iga kliendi vajadustele personaalselt.
Happed ja nende toime
PHA-happed – laialdaselt kasutatavad ja kergelt koorivad happed, millest levinumad on glükolaktoon ning piimhape. PHA-happed koorivad nahapinnalt surnud naharakud, aidates nahatekstuuri silendada ja pehmendada.
AHA-happed – tuntud ka kui glükool-, piim-, viinamarja-, sidruni- ja mandlihape, mis on väga laialt levinud nii koorimiste kui ka kosmeetikatoodete puhul. AHA-happed sobivad kasutamiseks kuivale ja päikesest kahjustunud nahale, samuti vananemisvastastes hooldustes.
BHA-happed orgaanilised happed, mis sisaldavad karboksüülhappe rühma kuuluvaid happeid. BHA-happed sobivad kasutamiseks rasusel, põletikulisel ja aknele kalduval nahal. Kõige tuntum BHA-hapetest on salitsüülhape.
TCA on analoog äädikhappele, seda kasutatakse naha tekstuuri parandamiseks, suurenenud pooride vähendamiseks ja fotovananenud naha taastamiseks.
NB! TCA-happega tohib protseduuri teha ainult meditsiiniharidusega spetsialist, kuna valesti tehtud protseduuri tagajärjel võivad tekkida armid!
Vaata lisaks: