Akne õigeaegne ravi aitab ennetada armide teket

08.05.2023

Akne on noorte seas laialt levinud probleem, kuid seda esineb ka täiskasvanutel. Confido Tartu Raatuse kliiniku dermatoloogiaõde Maili Maalmann annab nõu, kuidas sellest silmatorkavast murest võitu saada.

Aknet võivad põhjustada mitmed tegurid, kuid kõige sagedamini on akne teke seotud puberteediea algusega, mil keha hakkab tootma rohkem suguhormoone (peamiselt testosterooni) ning oluliselt suureneb rasueritus. Rasu ei ole tingimata halb, vaid sellegi on oma funktsioon – säilitada naha niiskustasakaalu ja kaitsta nahka väliskeskkonna kahjulike mõjude eest. Probleem tekib aga siis, kui rasunäärmed liigsarvestuvad ja rasu ei pääse nahapinnale, vaid hakkab kogunema karvanääpsu sisse, segunedes sealjuures surnud naharakkudega. „Rasu pidev kogunemine karvanääpsudesse loob soodsa elukeskkonna bakteritele, mis omakorda kutsuvad esile põletiku. Karvanääpsude seinad rebenevad ja põletik satub teistessegi kudedesse, mille tulemusel võivad hiljem tekkida hüperpigmentatsioon ja aknearmid,“ selgitab Confido Tartu Raatuse kliiniku dermatoloogiaõde Maili Maalmann.

Akne on noorte seas laialt levinud ning esineb lausa kuni 80 protsendil noortest. Kuna poistel on testosteroonitase kõrgem, siis vaevab akne neid märksa sagedamini kui tüdrukuid. „Küll aga tekivad tüdrukutel akneprobleemid veidi varem, kuna neil algab puberteet varem. Üldjuhul taandub akne 20.–25. eluaastal,“ lisab Maalmann.

Ei ole ainult noorte mure

„Täiskasvanueas väljendub akne sagedamini naistel, kuna täiskasvanute aknet mõjutavad pigem hormonaalsed faktorid, näiteks ägeneb see enne menstruatsiooni,“ selgitab dermatoloogiaõde. Samuti mõjutavad täiskasvanuid rohkem emotsionaalne stress, mistõttu suureneb meessuguhormoonide tootmine ja see omakorda stimuleerib rasunäärmete tööd ning soodustab akne tekkimist.

Maalmann toob lisaks välja põhjused, mis võivad soodustada akne ägenemist: „Ka rasestumisvastastest vahenditest loobumine mõjutab tugevalt hormonaalset tasakaalu, samuti geneetiline eelsoodumus ja stress. Akne ägenemisele aitavad kaasa ka puudulik näohooldus või suure õlisisaldusega kosmeetikatoodete kasutamine, mis omakorda soodustab pooride ummistumist. Naha seisundit mõjutavad ka väliskeskkonna tegurid, näiteks viibimine kuumas ja niiskes kliimas ning ultraviolettkiirgus. Samuti mõnede ravimite tarvitamine, näiteks võivad põhjustada aknet steroidid või liitiumi sisaldavad preparaadid.“

Naha tervise seisukohast on oluline roll ka toitumisel ning üheks aknet soodustavaks teguriks võib olla kiiresti vabanevate süsivesikute, näiteks valgest jahust toodete ülemäärane tarbimine. „Kiiresti vabanevate süsivesikute ülemäärane tarbimine põhjustab insuliinisarnase kasvufaktori (IGF-1) taseme tõusu organismis, mis omakorda stimuleerib kõigi rakkude, sealhulgas ka rasunäärmerakkude kasvu ja pikendab nende eluiga. See tõstab meessuguhormoonide taset organismis, mille tõttu suureneb rasu tootmine,“ sõnab Maalmann

Kas aknet saab ennetada?

Maalmann tõdeb, et aknet ei ole võimalik otseselt ennetada, kuid mõnede soodustavate faktorite vältimise, regulaarse ja õige nahahooldusega ning adekvaatse raviga saab akne sümptomeid märkimisväärselt leevendada. „Esmalt on oluline, et nii noored kui täiskasvanud hooldaksid oma näonahka regulaarselt. Nahahooldustooteid valides tuleks eelistada kergeid, õlivabasid tooteid, mis on mittekomedogeensed, ning soovitatav on kasutada selleks spetsiaalselt problemaatilisele nahale välja töötatud puhastus- ja hooldustooteid.“ 

Kuna näonaha seisundit mõjutavad ka väliskeskkonnast tingitud tegurid, siis kevadel ja suvel on oluline kasutada SPF 50+ päikesekaitsetooteid, mis on mõeldud spetsiaalselt rasusele ja aknele kalduvale nahale ehk mis on õlivabad ega ummista poore. „Lisaks sisaldavad paljud akneravimid ja nahahooldustooted erinevaid aktiivaineid, mis võivad muuta naha päikese suhtes tundlikumaks, mistõttu on sel ajal eriti vajalik kasutada igapäevaselt päikesekaitset,“ lisab Maalmann.

Palju on uuritud ka akne ja toitumise seoseid ning leitud, et nahaseisundit aitab parandada regulaarne oomega-3-rasvhappeid ja gamma-linoleenhapet sisaldavate, madala glükeemilise indeksi ja koormusega toitude tarbimine. „See aitab vähendada insuliinisarnase kasvufaktori (IGF-1) taset organismis. Glükeemiline indeks mõõdab veresuhkrutaseme tõusu kiirust pärast toidu tarbimist ning glükeemiline koormus võtab arvesse, milline on normaalse toiduportsjoni mõju veresuhkrule ja insuliini tootmisele,“ selgitab dermatoloogiaõde. 

Organismi stressitaset aitab vähendada sportimine ja värskes õhus liikumine. Samamoodi nagu üldtervise seisukohast on ka akne ravi oluline osa piisava kestusega ja häirimatu uni. 

Professionaalse abi otsinguil

Kui inimene ei oska hinnata oma nahaseisundit ega tea, kuhu oma murega pöörduda, siis on soovituslik broneerida aeg esmalt dermatoloogiaõe vastuvõtule, kes teeb kindlaks akne raskusastme, nõustab patsienti nahahoolduse ja -toodete teemal ning annab praktilisi soovitusi probleemi leevendamiseks. „Kerget aknet saab tihti ravida ilma retseptiravimiteta, kasutades spetsiaalselt problemaatilisele nahale mõeldud dermatokosmeetilisi tooteid või tehes nahahooldusprotseduure (näiteks happekoorimine),“ selgitab Maalmann.

Keskmise või raske akneprobleemi korral suunab dermatoloogiaõde patsiendi nahaarstile, kes saab akne raviks välja kirjutada ravimkreemi või raskematel juhtudel määrata suukaudse ravi. Lõpetuseks julgustab Maalmann abi saamiseks pöörduma spetsialisti poole: „Oluline on teada, et akne on ravitav ning varajane ravi aitab ennetada armide teket“.

Vaata lisaks: