Anosmia kui COVID-19 neuroloogiliste tagajärgede riskitegur

19.09.2024
Autor: Confido sisekliiniku juht ja neuroloog prof Toomas Toomsoo

Hiljutises uuringus analüüsiti kliinilisi tegureid, kognitiivseid tulemusi ja ajumuutusi COVID-19 patsientidel. Tulemused näitavad, et anosmia (lõhnataju puudumine – toim.) võib akuutses faasis olla COVID-19 neuroloogilise kahjustuse võimalikuks markeriks ja aidata tuvastada need haiged, kes vajavad intensiivsemat järelravi.

On teada, et COVID-19 võib põhjustada ajus pikaajalisi struktuurimuutusi, mis on seotud post-COVID-i tekkega. Nende muutuste aluseks olevad konkreetsed neuropatoloogilised mehhanismid ja riskitegurid ei ole veel teada. Ägeda haiguse põhjustatud ajumuutuste riskitegurite tuvastamine on abiks, et pakkuda kannatanutele intensiivset järelhooldust. Nagu näitas hiljuti ajakirjas Scientific Reports avaldatud uuring, võib üks selline riskitegur olla anosmia olemasolu.

Uuringus analüüsiti 73 täiskasvanut, kellel oli kerge kuni mõõdukas PCR-kinnitatud SARS-CoV-2 infektsioon ilma hingamispuudulikkuseta, ja 27 inimest, kellel oli muudele patogeenidele omistatav infektsioon. Vanuse ja kognitiivse võimekuse poolest rühmade vahel erinevusi ei olnud. Uuringus osalejaid uuriti kahel korral. Esimesel istungil võeti haiguslugu ja täideti kaks patsiendiküsimustikku (GAD-7 ja PHQ-9). Lisaks viidi läbi test „Reversal Learning Task“ ja magnetresonantstomograafia. Teine seanss hõlmas kahte kognitiivset sõeluuringut (IFS-Ch ja ACE-III), kiiret lõhna hindamise testi (KOR) ja kuue minuti kõnnitesti (6MWT).

Tulemused näitasid, et anosmia oli seotud muutustega aju funktsioonis ja struktuuris, sealhulgas funktsionaalses aktiivsuses, kortikaalses paksuses ja valge aine terviklikkuses. Muuhulgas oli lõhnahäire seotud vähenenud BOLD-signalisatsiooniga otsuste tegemise ajal teatud ajupiirkondades, sealhulgas külgmises prefrontaalses, mediaal-frontaalses ja vasakpoolses temporoparietaalses piirkonnas, mis viitab vähenenud neuronaalsele aktiivsusele ajus.

Autorite rühma sõnul võib anosmia akuutses faasis seega olla COVID-19 neuroloogilise kaasatuse võimalikuks markeriks ja aidata tuvastada patsiendid, kes vajavad intensiivsemat järelravi. Täiendavad uuringud on vajalikud, et selgitada alusmehhanisme ja tuvastada võimalikke ravieesmärke.

Allikas:

[1] Kausel L, Figueroa-Vargas A, Zamorano F et al. COVID-19-st taastuvatel patsientidel, kellel esines akuutse episoodi ajal anosmia, on käitumuslikud, funktsionaalsed ja struktuursed ajumuutused. Sci Rep. 2024 Aug 17;14 (1): 19049
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC11329703/