Mootorsõidukijuhi tervisetõendit on kohustuslik uuendada kas iga kümne aasta või näiteks üle 65-aastatel iga viie aasta tagant. Mootorsõidukijuhi tervisekontrolli sisu selgitab lähemalt Confido Tartu Raatuse kliiniku perearst dr Alexander Stefan Jankowski Rosendahl.
Mootorsõidukijuhi tervisekontrolli tehakse kahes grupis. Esimesse gruppi kuuluvad A-, AM-, B- ja BE-kategooria ning nende alamkategooriate mootorsõidukite juhid (välja arvatud B-kategooria takso, A- ja B-kategooria alarmsõidukite ning T-kategooria traktori ja liikurmasina juhid). Teise gruppi kuuluvad C-, CE-, D- ja DE-kategooria ning nende alamkategooriate mootorsõidukite, B-kategooria takso ning A-, B- ja C-kategooria alarmsõidukite juhid, trammijuhid ning juhtimisõiguse taotlejate ja mootorsõidukijuhtide õpetajad.
„Tervisekontroll koosneb tavaliselt füüsilisest läbivaatusest ning uuringutest ja analüüsidest arsti/õe juures: kontrollitakse veresuhkrut, vererõhku, nägemist ja tehakse füüsiline läbivaatus. Kui sõiduki juhtimiseks on vaja optilisi abivahendeid (prille või kontaktläätsi), on oluline märkida see tervisetõendile. Esimesel grupil ei ole EKG-d (südamefilm) tavaliselt vaja, teisel grupil aga küll,“ ütles dr Rosendahl.
Kui pikaks ajaks tõendi saab?
Tüüpilisel juhul võib esimesse gruppi kuuluvale juhile väljastada tervisetõendi kümneks aastaks, teise gruppi kuuluvale juhile viieks aastaks. Iga viie aasta järel peavad tervisekontrolli läbima ka üle 65-aastased esimesse gruppi kuuluvad juhid.
„Tavaliselt on konkreetsed põhjused, miks antakse lühem periood, näiteks kui inimese juhtimisvõime hindamiseks on vaja terviseseisundi tõttu regulaarsemat jälgimist, ja selle otsuse teeb arst. Teatud terviseprobleemide korral ei pruugi arst tervisetõendit väljastada, näiteks südamepuudulikkus, ravimata kõrge vererõhk / kõrge veresuhkrutase, sõltuvus, sh alkoholisõltuvus, epilepsia, rasked psüühikahäired jne,“ selgitas dr Rosendahl.
„Olenevalt terviseprobleemidest võib olla vaja konsulteerida mõne spetsialistiga, näiteks sõltuvuse korral psühhiaatriga, epilepsia korral neuroloogiga, vajadusel psühhiaatriga jne. Kui terviseseisund paraneb, saab arst tervisetõendi jälle väljastada,“ lisas ta.