Avameelselt orgasmilõhest

05.02.2025
Autor: Confido psühholoog, seksuaalnõustaja Lauri Pihkva

Veebruarikuus, mida nimetatakse vahel ka armastuse kuuks, on sobilik rääkida füüsilisest lähedusest, ja hea orgasm oma armastatud partneri seltsis võiks olla selle osa. Ometi peame rääkima sellisest teemast nagu orgasmilõhe: kahjuks näitavad erinevad uuringud, et regulaarselt saab oma partneri seltsis orgasmirõõme nautida vaid umbes 65% naistest. Seda on palju vähem võrreldes nende meessoost partneritega – lausa 95% heteroseksuaalsetest meestest saab vahekorras orgasmi. Loomulikult ei ole orgasm seksi ainuke oluline komponent, aga enamik naisi kinnitab, et orgasmiga seks on parem.

Ka lesbinaised kogevad orgasme rohkem – 86%-l kordadest – kui heteroseksuaalsed naised, samuti näitavad uuringud, et orgasmi kogemise sagedus naistel on sooloseksi ajal oluliselt suurem. Lisaks on andmeid, et viimase vahekorra ajal ainult vaginaalset penetratsiooni kogenud naistest sai orgasmi vaid 50%. Seevastu teatas orgasmist 73% naistest, kes kogesid lisaks vaginaalsele vahekorrale ka manuaalset stimulatsiooni. Ja nendest naistest, kes lisasid eelmainitud praktikatele oraalseksi, teatas orgasmist juba 86%.

Seega võime olla üsna kindlad, et palju rohkem heteroseksuaalsetest naistest võiks samuti kogeda orgasmi, ning üsna lihtsate ja konkreetsete meetoditega saab orgasmilõhet oluliselt vähendada.

Orgasmilõhe erinevad põhjused

Orgasmilõhest rääkides peame arvestama ka bioloogiliste faktoritega. Orgasmini jõudmiseni kuluv aeg on ilmselt üks ebavõrdsust suurendav faktor, sest meestel kulub vahekorras orgasmini jõudmiseks keskmiselt 5,4 minutit ja naistel 14 minutit.

Bioloogilistest põhjendustest kaugemale vaadates leiame veel mitmeid orgasmilõhe põhjusi.

Seksuaalsed stsenaariumid ehk rigiidsed ettekujutused sellest, milline peab seks olema, mida sisaldama, kuidas kulgema jne, ei julgusta olema loominguline ning katsetama uusi ja loodetavasti paremini toimivaid praktikaid. Mõned väga levinud stsenaariumid, näiteks eelkirjeldatud panustamine ainult vaginaalsele penetratsioonile, suisa välistavad orgasmi saamise umbes poolte naiste jaoks. Paraku peaaegu kolmandik meestest eeldab ekslikult, et enamik naisi saab orgasmi ainult vaginaalse penetratsiooni kaudu.

Sellised stsenaariumid püsivad mitmel põhjusel. Üks põhjus on meie kultuuris levinud tendents kasvatada naisi seksuaalselt passiivseks, tagasihoidlikuks ja vähenõudlikuks. Ikka veel riskivad seksuaalselt julgemad ja avameelsemad naised halvustavate siltide saamisega. Puudulik seksuaalharidus vähendab seda probleemi väga aeglaselt. Ja nii kohtame kaksikmoraali, mis lubab meestel naudinguid tähtsustada, kuid naistel pigem mitte.

Psühholoogilistest faktoritest tuleb ära mainida ka negatiivse kehakuvandi mõju. Meedias üle võimendatud ebarealistlikud ootused naiste välimusele võivad soodustada liigset enesekriitilist tähelepanu oma kehale, mis omakorda takistab olukorda nautimast. Negatiivse kehakuvandi murest ei ole päris vabad ka mehed, kuid naiste seas esineb seda rohkem.

Kuidas saada rohkem orgasme?

Naised, kes saavad meestega seksides rohkem orgasme, on tõenäolisemalt avatud mitmekesisele seksile, valmis proovima uusi asju ja ellu viima oma fantaasiaid, valmis rääkima seksist rohkem ning näitama üles kiindumust. Nad on ka seksuaalselt enesekindlad (assertive), st julgevad ja oskavad arusaadavalt väljendada oma soove ning eelistusi. Nad on pidanud pikemaid seksiseansse, mille käigus nautisid ka oraalset ja manuaalset stimulatsiooni, ning on ka ise rohkem orienteeritud orgasmi saavutamisele ja oma naudingu väärtustamisele.

Erinevad uuringud pakuvad eri loetelusid, kuid üks, mis alati esindatud, ja ilmselt suurima mõjuga, on just seksuaalne enesekindlus (sexual assertiveness), kuna see loob eelduse ka ülejäänud loetelupunktide kasutamiseks.

Siinkohal jätan lugejale ka ühe kodutöö küsimuse: mõelge, kas on midagi sellist, mida tahaksite, et teie partner teaks teie seksuaalsete eelistuste kohta, aga te pole seda talle selgelt väljendanud?

Mõttemäng seksuaalelu elavdamiseks

Kuna siinses artiklis on ehk rohkem kirjeldatud probleeme kui lahendusi, siis tahan lõpetada ühe mõttemänguga. Kujutame ette maailma, kus suhtume seksi samasuguse rahuliku ja ärevusest vaba uudishimuga, nagu mõnda teise levinud tegevusse, mida inimesed koos saavad teha. Kasvõi näiteks tennisemäng, mida oma partneriga saaks uue ühise hobina katsetada, õppida ja harjutada ning arutada, et kuidas mängida veel paremini.

Muidugi peaks uue toreda hobi oma päevakavasse planeerima teadlikult ja hoolitsema selle eest, et tegelikkuses ka piisavalt aega sellele pühendame. Näiteks oleks hea mõte mitte jätta seda päeva viimaseks tegevuseks, et jätkuks piisavalt jaksu ja energiat sellega tegeleda. Ja maitsev õhtusöök võiks tulla pärast mängu, sest liiga täis kõhuga ei ole ju mugav tennist mängida.

Mis arvate, kas selle näite eeskujul saaksime ka oma seksuaalelu elavdamise üle sarnasel viisil mõtiskleda?