Confido esteetilise meditsiini õde Jekaterina Tšernitskaja räägib, millist abi saab näonaha murede korral fotonoorendusest ning millal seda protseduuri kindlasti teha ei tohiks.
Fotonoorendus on valgusravi protseduur, millega noorendatakse nahka ja parandatakse selle kvaliteeti, eemaldatakse päiksekahjustusi ning ühtlustatakse nahatooni ja jumet. „Fotonoorendus aitab parandada näonaha ainevahetust, muuta pindmised kortsukesed siledamaks ja pigmenteeritud kohad heledamaks. Vananev ja lõtvuv nahk muutub elastsemaks, põletikulised protsessid vähenevad ning kaovad peened kapillaarid ja veresoonekesed,“ toob esteetilise meditsiini õde välja fotonoorenduse kasutegurid.
Mida tasub teada enne protseduuri?
Esteetilise meditsiini õde Jekaterina soovitab kaks kuni neli nädalat enne protseduuri vältida päevitamist, ka solaariumi, kuna sellega kaasneb pigmentatsiooni oht. Kaks nädalat pärast protseduuri on väga oluline kasutada päikesekaitset. „Soovitan protseduuri suvel mitte teha, sest päikesepõletuse risk on kordades suurem, ka pigmentatsiooni oht! Päikesekreemi ning laia äärega kübaraga saame küll nahka kaitsta, kuid suvisel ajal võib sellest paraku väheks jääda,“ soovitab Jekaterina ning lisab, et suvisel ajal võiks nahka pigem kosmeetiku juures näohooldustega turgutada. Jekaterina toob välja, et kaks nädalat enne protseduuri ei tohiks näohoolduses kasutada retinooli või teha happekoorimist, kuna need muudavad naha valgustundlikuks ning sellega võivad kaasneda kõrvalmõjud – pikendatud taastumine, ärritus ja punetus, samuti pigmentatsiooni tekkimise oht.
Protseduurist
Esmalt toimub konsultatsioon spetsialistiga. Seejärel valmistatakse nahk ette protseduuri jaoks: puhastatakse, pannakse nahale jahutusgeel ning kaetakse silmad valguskiirte eest kaitsmete või kaitseprillidega. Spetsialist valib vastavalt nahatüübile sobiva lainepikkuse ning alustab protseduuriga. Protseduur kestab umbes 15–30 minutit. Protseduuri käigus asetatakse nahapinnale käepide, mis kiirgab intensiivseid valgusimpulsse. Nahal võib tunda kerget sooja või kuuma tunnet ning sähvatusi. Pärast protseduuri eemaldatakse jahutusgeel ning kantakse nahale rahustav kreem.
„Fotonoorenduse protseduur otseselt valus ei ole, kuid võib tekitada kerget ebamugavust ja tundlikkust. Arusaadavalt on inimeste valulävi erinev ning seetõttu on oluline vahetu suhtlus patsiendiga, mis tagab usalduse ja mugavustunde,“ ütleb Jekaterina.
Esteetilise meditsiini õe sõnul võib pärast protseduuri tekkida nahale punetus ja õhetus, mis taandub mõne aja pärast. „Pigmendilaigud võivad esialgu muutuda tumedamaks, mis mõne nädalaga helenevad, aga need võivad vahetult pärast protseduuri ka kergelt kooruda,“ toob Jekaterina välja eripärad.
„Kui inimene ei ole varem fotonoorendust teinud ning ta soovib saavutada ühtlast jumet või kaotada punetust, siis soovitame teha 3–4 seanssi neljanädalase intervalliga. Tulemuse pikendamiseks soovitame kombineerida protseduuri happehoolduste ja süsteprotseduuridega, näiteks redermalisatsiooniga. Kindlasti on oluline ka kodune nahahooldus, mille kohta annan individuaalseid soovitusi pärast protseduuri,“ sõnab esteetilise meditsiini õde.
Pigmendilaikude pleegitajad
Sidruni puhul on tegemist rahvameditsiinilise lähenemisega ning selle kasutamine naha „pleegitamiseks“ ei ole leidnud teaduspõhist kinnitust. Ka ei soovita esteetilise meditsiini õde teisi kodus tehtud happeid, sest kunagi ei tea, kui agressiivselt võivad need nahka mõjutada. Samuti suhtub ta kriitiliselt veebist tellitavate nahahooldustoodete päritolusse: „Tähtis on mõista, kas tegu on ravimiga või tavalise nahahooldustootega. Ravimi puhul on äärmiselt oluline kooskõlastada selle kasutamine arstiga. Jälgida tuleks ka erinevates nahahooldustoodetes sisalduvaid komponente ning viia end kurssi sellega, mida üks või teine aine nahas mõjutada võib,“ ütleb Jekaterina ning lisab, et kui nahahoolduses kasutatavad toimeained tekitavad segadust või puuduvad inimesel sel teemal piisavad teadmised, saab alati küsida abi nii dermatoloogilt, esteetilise meditsiini õelt kui ka kosmeetikult.
IPL fotonoorendus on ohutu ja efektiivne protseduur, kuid nagu iga teise meditsiinilise protseduuri puhul, on ka sellel vastunäidustusi. Protseduuri sobivuse osas ning võimalike riskide ja tüsistuste vältimiseks soovitame nõu pidada laserravi spetsialistiga enne protseduuri läbiviimist. Konsultatsioonil teeb spetsialist põhjaliku näoanalüüsi, seletab kõike protseduuriga seonduvat ning annab juhiseid ka õigeks koduseks naha järelhoolduseks.