Hemorroidid ja neid põhjustavad harjumused
Pühade ajal on keeruline rikkalikult kaetud laua tagant ilma ülesöömiseta lahkuda. Hea söök tekitab sooja- ja heaolutunde ning vallandab õnnehormoonid. Paraku ülesöömine ei mõju meie tervisele hästi.
Ülesöömise sümptomid võivad varieeruda raskustundest kuni kõrvetiste ning tugeva valuni. Ühekordne ülesöömine võibki piirduda raskustunde ja süümepiinadega. Kuid esile võib kerkida üks veelgi delikaatsem tervisemure – hemorroidid. Hemorroidid ehk päraku veenikomud on päraku piirkonnas esinevad veenilaiendid, mis mõnel inimesel ei pruugi mingeid kaebusi tekitada. Hemorroidid on normaalne osa inimese anatoomiast, kuid teatud juhtudel võivad need muutuda põletikuliseks ning põhjustada valu, sügelust ja veritsust.
Hemorroidid võivad tabada igas eas inimesi, aga tihedamini kimbutavad hemorroidid inimesi, kes on ülekaalulised, töötavad pikalt istuvas asendis või lapseootel naisi. Hemorroidide tekkele aitavad kaasa vähene liikumine, vähene vedelikutarbimine, alkoholiga liialdamine ja kiudainetevaene toit. Kõige levinum põhjus on geneetiline eelsoodumus. Kui teie vanematel diagnoositi omal ajal hemorroidid, peate pöörama erilist tähelepanu ennetamisele.
Toome välja 5 pühadeaegset harjumust, mis tõstavad riski hemorroidide tekkeks. Loomulikult on neid harjumusi veelgi, kuid ehk aitavad need mõtted pühadeaegset ülesöömist vältida.
- Glögi, alkoholi ja teiste magusate jookidega liialdamine
Vee tarbimine toetab seedimist. Pidevalt kinnine kõht tähendab, et organismil on raske sööki väljutada ja see aitab kaasa hemorroidide tekkele.
- Ootad tualettiminekuga liiga kaua
Mida pikemalt venitad tualetti minekuga, seda tugevam on väljaheide. See omakorda tähendab, et soolelihased peavad rohkem pingutama. Liigne koormus kahjustab veenide ja soole pinda.
- Rasvaste toitudega liialdamine ehk liiga ühekülgne toitumine
Soolestiku toimimiseks vajalike kiudainete allikateks on taimsed toiduained. Meie keha armastab puu- ja köögivilju, täisteratooteid, kaunvilju. Küllastatud rasvade ja rafineeritud süsivesikuterikka toidu söömine on meie soolestikule lisakoormus. Soovitatav on päevas süüa vähemalt 5 portsjonit ehk peotäit puu- ja köögivilju: kaks puuvilja- ja kolm köögiviljaportsjonit (TAI, 2022).
- Teed pikki sõite ilma vahepeatusteta ehk istuv eluviis
Pikalt istumine ei tee meie organismile head sest inimene on mõeldud liikuma. Kui on vaja perekonnaliikmeid külastada, siis planeeri sõit koos vahepeatustega, mille jooksul saaksid jalgu sirutada.
Kuidas vältida ülesöömist?
Jälgi peolauas taldrikureeglit, mis tähendab, et pool taldrikust on täidetud köögiviljadega, ¼ süsivesiku (kartul, riis) ja ¼ valguga (liha). Alusta taldriku täitmist kergemini seeditavate toiduainetega ehk köögiviljadega, nii tagad tasakaalus toidukorra. Söö aeglaselt ning näri toit korralikult läbi. Süües kiirelt, ei märka sa, millal kõht tegelikult täis saab ning ülesöömine kipub kergelt tulema.
Ära jäta õhtuse söömingu pärast päeva esimeses pooles toidukordi vahele, vaid vali kergemad road ning söö regulaarselt. Väldi äärmuseid - ära lase tekkida suurel näljatundel ning ära söö kõhtu liiga täis. Lõpeta söömine siis, kui on saavutatud küllastustunne, et oleks energiat end toidukordade vahel liigutada.
Kuidas hemorroide ennetada ja ravida?
Parim ravi on ennetus. Hemorroidide tekkimist aitab ära hoida kõhukinnisuse vältimine, seetõttu tuleb tarbida mitmekesiselt ning tarbida rohkelt vett. Täiskasvanu peaks nädalas leidma vähemalt 150 minutit mõõdukalt aktiivseks (või 75 minutit väga aktiivseks) kehaliseks tegevuseks. Füüsiline koormus aitab lisaks vähendada rõhku veenides ning vähendada kehakaalu. Tuleb vältida pikaajalist istumist ja seismist. Tualettiminekut ei tohiks edasi lükata ja soole tühjendamisel vältida tugevat pressimist.
Hemorroidide ravimisel on esimeseks sammuks elustiili muutus. Leevendust leiab ka apteegis olevatest ravimitest, mida saab retseptita. Lisaks valuvaigistavatele ja põletikuvastastele kreemidele on võimalik kasutada pärakuküünlaid, mis aitavad hemorroide eemaldada.
Kirurgilist ravi kasutatakse, kui välimised veenikomud on tromboseerunud või on need väga suured. Kirurgilse ravi jaoks on mitu erinevat meetodit:
- Hemorroidide ligeerimine - Ligatsioon on protseduur, kus hemorroidi ümber asetatakse kummipaelast ligatuur, mis sulgeb hemorroidi toitva verevarustuse. Ligeeritud hemorroid tõmbub kokku ja irdub ligikaudu nädala möödudes.
- Hemorroidide ultraheliravi - kõrgsagedusliku, väikese intensiivsusega heli rakendamine ravi eesmärgil.
- Desarterisatsioon - peatatakse hemorroidide verevarustus kõrvetades hemorroidi suunduvad arterid.
- Väheinvasiivne hemorroidide kirurgia - veenikomud eemaldadatakse sklapelli või laseriga.
Kõige kaasaegsemaks meetodiks on hemorroidide eemaldamine laseriga. Hemorroidektoomia puhul lõigatakse ära osa pärasoolest või hemorroididest. Taastumine pärast klassikalist hemorroidektoomiat võtab keskmiselt 2–3 nädalat. Teatud individuaalsete eripärade korral võib taastumine aega võtta kuni poolteist kuud. Taastumise ajal peab patsient järgima soovitusi, sealhulgas dieeti, hügieenirežiimi, ravimeid ja kehalise tegevuse piiramist.
Loe lähemalt: