Hemorroidaalkude on kõikidel inimestel. See on pärakupiirkonna normaalne kude, mis kaitseb anaalkanalit ning aitab vältida pidamatust. Normaalne hemorroidaalkude endast märku ei anna, probleemid tekivad, kui hemorroidid ehk päraku veenikomud hakkavad suurenema.
Algstaadiumis hemorroidide korral esineb pärakupiirkonnas ebamugavus- ja raskustunne. Edasi võivad iseloomulikud sümptomid olla sügelus, põletustunne ja valu roojamise ajal, samuti on võimalik verejooks. Ilma ravita võivad algstaadiumis hemorroidid progresseeruda ja avalduda sügeluse, pärakulõhede ja sõlmede väljalangemisena. Võimalik on lima eraldumine pärasoolest, roojapidamatus, pikaajaline rektaalne verejooks ja pärasooleveenide tromboos.
Samas on ka inimesi, kellel pole üldse kaebuseid. Endal hemorroide kahtlustades soovitame juba algstaadiumis perearsti poole pöörduda, mitte hakata ise ravima. Oluline on leida hemorroidide tekkepõhjus ning vastavalt sellele teha muudatusi oma elustiilis. Kui hemorroidid diagnoositakse hilisemas staadiumis, on lahendus medikamentoosne ravi, raskematel juhtudel kirurgiline ravi.
Kirurgiline ravi on vajalik siis, kui välimised veenikomud on tromboseerunud või väga suured. Hemorroidide kirurgilises ravis kasutatakse mitut meetodit: ligeerimine ehk hemorroidi verevarustuse piiramine, skalpelli, ultraheli- või elektrinoaga hemorroidi eemaldamine või laseriga veenikomu kõrvetamine. Kõigi kirurgiliste meetodite eesmärk on laienenud veenikomu verevarustus sulgeda ning selle mahtu vähendada.
Hemorroidide tekkepõhjused
Hemorroidid võivad esineda igas eas, aga tihedamini kimbutab see tervisemure ülekaalulisi, pikalt istuvas asendis töötavaid inimesi või lapseootel naisi. Hemorroidide tekkele aitavad kaasa vähene liikumine, vähene vedelikutarbimine, alkoholiga liialdamine ja kiudainetevaene toit. Kõige levinum põhjus on geneetiline eelsoodumus. Kui teie vanematel on kunagi diagnoositud hemorroidid, peate pöörama erilist tähelepanu ennetusele.
Hemorroidide tekkeriski suurendavad:
- liigne pingutamine tualetis
- istuv eluviis ja vähene kehaline aktiivsus
- krooniline kõhulahtisus või kõhukinnisus
- ülekaal
- rasedus
- anaalseks
- kiudainetevaene dieet
- raskete esemete tõstmine (regulaarselt)
Müüt või tõde: kas hemorroidid võivad olla põhjustatud liiga pikalt tualetis istumisest?
Teadlased ja arstid ei ole jõudnud ühesele seisukohale, kui pikalt on normaalne istuda tualetipotil. Küll aga ollakse veendunud, et istudes potil rohkem kui kümme minutit, suureneb risk hemorroidide ja põiepõletiku tekkeks. Pikalt potil istumine piirab kudede verevarustust ning see tekitab pärakupiirkonnale liigset survet. Seega on sellel müüdil teatud tõepõhi all. Soovitame tualetti ka mitte kaasa võtta telefoni ja muud lugemismaterjali, sest nii võite jääda potile istuma liiga kauaks.
Kui teil on diagnoositud hemorroidid ja need segavad igapäevaelu, siis soovitame pöörduda perearsti või proktoloogi vastuvõtule. Oluline on hemorroide õigeaegselt ravida, ja piinlikkust selle üle tunda ei tasu!
Vaata lähemalt: