Kaalust alla ravimite abil – olge teadlikud võimalikest kõrvalmõjudest

03.01.2025

Ülekaalu või rasvumisega kimpus inimesed, kes ei ole vaatamata toitumisharjumuste muutmisele ja treeningutele saavutanud püsivat kaalulangust, võivad saada abi kaaluravimitest. Milline on ravimitega kaaluravi protsess ning millised võivad olla kaaluravimite kõrvalmõjud, selgitab Confido Tallinna Terviskeskuse meditsiinijuht ja peremeditsiini eriarst dr Marko Ölluk.

Kuidas ja kui kaua toimub on ravimitega kaaluravi?

Populaarsete kaaluravimite toimeaine on semaglutiid, mida kasutatakse 2. tüüpi diabeedi raviks ja kehakaalu langetamiseks. Rasvumine on krooniline haigus, seepärast võib ravi semaglutiidiga olla pikaajaline või isegi eluaegne, kui see on tõhus ja patsient talub ravimit hästi. Kui ravimi kasutamine lõpetatakse, võib kehakaal tõusta, eriti kui pole muutunud toitumis- ja elustiiliharjumused.

Semaglutiidiravi kestus sõltub mitmest tegurist, sealhulgas patsiendi tervislikust seisundist, kehakaalu langetamise eesmärkidest ja ravimi talutavusest.

Üldiselt alustatakse ravi väiksema annusega (näiteks 0,25 mg nädalas), mida suurendatakse järk-järgult (tavaliselt iga nelja nädala järel), kuni saavutatakse säilitusannus (tavaliselt 2,4 mg nädalas). See periood kestab umbes 4–5 kuud, et vähendada kõrvaltoimete riski, nagu iiveldus ja oksendamine.

Kliinilistes uuringutes on semaglutiidi efektiivsust kehakaalu langetamisel hinnatud 68 nädala ehk ligikaudu 16 kuu jooksul. Selle aja jooksul kaotasid patsiendid kaalu keskmiselt 10–15% algkaalust.

Esimese 3–6 kuu jooksul hinnatakse patsiendi reageerimist ravile. Kui kehakaal ei lange vähemalt 5% algkaalust, võib arst kaaluda ravi lõpetamist, kuna ravim ei pruugi olla piisavalt efektiivne.

Kui soovitud kehakaal on saavutatud ja seda on suudetud säilitada teatud aja jooksul, võib arst otsustada ravi järk-järgult lõpetada, kuid seda tehakse ainult koos tervislike elustiilimuutustega (nt toitumine, liikumine ja käitumuslik teraapia), et vältida kaalutõusu.

Oluline on, et ravi semaglutiidiga toimub arsti järelevalve all, sest nii saab arst kohandada ravi kestust ja jälgida kõrvalmõjusid. Lisaks peaks ravi olema osa terviklikust lähenemisest, mis hõlmab ka toitumise ja liikumise muutmist ning psühholoogilist tuge.

Millised võivad olla ravimi kõrvalmõjud?

Kuigi semaglutiid on paljudel patsientidel tõhus, võib see põhjustada mitmesuguseid kõrvalmõjusid, millega peab arvestama.

Semaglutiidi kasutamine vajab hoolikat kaalumist ja meditsiinilist jälgimist patsientidel, kellel esinevad riskitegurid. Kui on kahtlusi ravimi sobivuse suhtes, tuleb alati konsulteerida arstiga. Confido kaaluravi käigus tehakse kõigepealt uuringuid, et selgitada välja, kas ravi semaglutiidiga on sobiv ja ohutu.

Seedetrakti häired

Kõige sagedasemad kõrvalmõjud on erinevad seedetrakti häired. Üks kõige sagedamini esinevatest kõrvaltoimetest, eriti ravi alguses, on iiveldus. Tavaliselt väheneb see aja jooksul. Oksendamine ja kõhulahtisus võivad viia vedelikukaotuse ja elektrolüütide tasakaalu häirumiseni. Mõnel patsiendil võib seedetrakti töö aeglustuda ja tekkida kõhukinnisus. Esineda võivad ka kõhupuhitus ja ebamugavustunne kõhus.

Hüpoglükeemia

Hüpoglükeemia ehk madal veresuhkrutase esineb tavaliselt siis, kui semaglutiidi kasutatakse koos teiste diabeediravimitega, nagu insuliin või sulfonüüluuread. Hüpoglükeemia sümptomid võivad olla pearinglus, higistamine, värinad ja segasus. Semaglutiid üksi hüpoglükeemiat ei põhjusta.

Pankreatiit

Harv, kuid raske kõrvalmõju on pankreatiit. Semaglutiidi kasutamine võib suurendada ägeda pankreatiidi ehk kõhunäärmepõletiku riski. Patsiendid peavad kohe ühendust võtma arstiga, kui tekib tugev ja püsiv kõhuvalu, mis võib kiirguda selga.

Harva võib esineda allergilisi reaktsioone, sealhulgas nahalöövet, sügelust või raskemaid reaktsioone, nagu angioödeemi ehk näo, huulte või keele turset.

Kilpnäärme probleemid

Võivad tekkida ka kilpnäärme probleemid. Loomkatsetes on semaglutiid seotud kilpnäärme kasvajate riskiga, kuigi inimestel on risk väike. Patsiendid peavad jälgima, kas esineb kaela turset, neelamisraskusi või häälemuutusi, ja teatama nendest arstile.

Nägemishäired

Diabeetilise silmahaigusega patsientidel võib semaglutiidi kiirendada haiguse progresseerumist, eriti kui veresuhkru tase langeb kiiresti. Nägemishäirete tekkimisel tuleb konsulteerida silmaarstiga.

Neerufunktsiooni häired

Kõhulahtisus ja oksendamine võivad omakorda põhjustada vedelikupuudust ja süvendada neerufunktsiooni häireid, eriti nendel patsientidel, kellel on juba neeruprobleemid.

Meeleolu kõikumine

Harva on teatatud meeleolu kõikumistest, ärevusest ja depressioonist, kuid praeguseks on seos semaglutiidiga välistatud.

Muud võimalikud kõrvalmõjud

Muud võimalikud kõrvalmõjud on peavalu ja väsimus, mõnedel patsientidel on täheldatud kerget pulsisageduse tõusu, võivad tekkida ka sapi- ja sapipõieprobleemid, näiteks sapikivid, mis võivad põhjustada valu ülakõhus.

Kuidas tulla toime ravimi kõrvalmõjudega?

Semaglutiidi kasutamise ohutus ja tõhusus sõltuvad individuaalsetest tervislikest seisunditest ja õigesti juhendatud raviskeemist. Patsientidel tuleb regulaarselt konsulteerida oma arstiga, et hinnata ravimi tõhusust ja talutavust ning rääkida, kuidas jätkata ravi kõrvaltoimete ilmnemisel.

Seedetrakti kõrvaltoimed on tavaliselt ajutised ja taanduvad paari nädala jooksul. Ravimiannuse aeglane suurendamine aitab vähendada kõrvaltoimete esinemist. Oksendamise või kõhulahtisuse korral tuleb tarbida piisavalt vedelikke ja elektrolüüte.

Millistel juhtudel ei ole ravimi kasutamine võimalik?

  • Allergia semaglutiidi või selle abiainete suhtes – kui on teadaolev ülitundlikkus ravimi toimeaine või abiainete suhtes, ei tohi ravimit kasutada.
  • Kilpnäärme kasvajad või pärilik eelsoodumus – semaglutiid võib suurendada riski kilpnäärme kasvajate tekkeks teatud geneetilise eelsoodumusega patsientidel.
  • Pankreatiit – kui anamneesis on äge või krooniline pankreatiit, tuleb semaglutiidi kasutamist vältida, kuna see võib suurendada pankreatiidi riski.
  • Rasedus ja imetamine – semaglutiidi ei soovitata rasedatele ega imetavatele naistele, kuna ravimi ohutust selles rühmas ei ole piisavalt uuritud ja loomkatsed on näidanud kahjulikku mõju lootele.
  • Raske seedetraktihäire – inimesed, kellel on raske gastroparees või seedetrakti motoorika häired, võivad kogeda nende häirete süvenemist, kuna semaglutiid aeglustab mao tühjenemist.
  • Semaglutiid ei ole mõeldud ka diabeetilise ketoatsidoosi või 1. tüüpi diabeedi haigetele.
  • Kuigi semaglutiidi võib kasutada neeru- või maksakahjustusega patsientidel, tuleb rasketel juhtudel olla ettevaatlik, kuna ohutuse kohta pole piisavalt andmeid.
  • Semaglutiidi ei tohi ka kasutada koos teiste sama klassi ravimitega.

Kuidas pärast ravimi võtmist n-ö tavarutiini tagasi pöörduda, et kaal taas tõusma ei hakkaks?

Semaglutiidiravi lõpetamise/katkestamisega ohte ei kaasne. Kui patsient pöördub tagasi „tavarutiini“ ehk siis elustiili juurde, mida harrastas enne ravi, siis naasevad ka kõik probleemid, mis esinesid enne ravi. Semaglutiidiravi eesmärk ongi alaliselt muuta elustiili ehk tavarutiini. Semaglutiid ise kaalu ei langeta, vaid aitab seda teha, muutes inimese toitumisharjumusi.