Treener selgitab: kas kaaluravimi kasutamine mõjutab lihasmassi?

02.04.2025

Kaaluravimite kasutamine võib aidata kaotada kaalu, kuid võib kaasa tuua lihasmassi vähenemise. Kuna lihased mängivad olulist rolli ainevahetuses ja füüsilises võimekuses, on nende säilitamine kaalulangetuse ajal hädavajalik, ütleb Confido ennetus- ja taastusravi keskuse treener Grete Truu.

Kui oluline on kaaluravimit kasutades teha trenni?

Trenni teha on oluline igal juhul, sest vanuse kasvamisega seotud lihaskadu, mis algab tavaliselt juba 30. eluaastates, süveneb, kui me mitte midagi ette ei võta. Kaaluravimit kasutades on sihipärane treening eriti tähtis, sest kaalulangus, mida tahame saavutada keha rasvamassi arvelt, võib väga kiirelt kaasa võtta ka lihasmassi. Kaaluravimitel on efektiivne kaalu langetav toime, kuid oluline on pöörata tähelepanu kiirele rasvavaba massi vähenemisele. Seepärast tuleb keskenduda lihasmassi säilitamisele ja arendamisele, et vältida just tulevikus kaalutõusu.

Kas ravim mõjutab ka lihasmassi ja rasvapõletust?

Kaaluravimid nagu semaglutiid mõjutavad kehakaalu langust peamiselt söögiisu vähendamise kaudu, mis viib toidu tarbimise vähenemiseni. See võib omakorda parandada insuliinitundlikkust ja soodustada keha rasvade põletamist. Kui ravi on kombineeritud tervisliku toitumise ja regulaarse treeninguga, võib see aidata kiirendada rasvapõletust. Kaaluravim ise ei mõjuta otseselt lihaste arengut ega kadu, kuid kuna ravim vähendab söögiisu, võib tekkida olukord, kus keha ei saa piisavalt toitaineid (näiteks valku), mis on vajalikud lihaskoe säilitamiseks. Kui aga toitumine on tasakaalustatud ning liikumine sisaldab jõutreeningut, on võimalik kaalulanguse ajal lihasmassi säilitada ja isegi suurendada. Seetõttu on oluline kaaluravimit kasutades pöörata erilist tähelepanu elustiilile, sealhulgas toitumisele ja liikumisele, et tagada kehakoostise optimaalne tasakaal.

Kas ravimit kasutades peaks muutma treeningrutiini?

Semaglutiidi kasutades ei pea treeningrutiini täielikult muutma, kuid on soovitatav kohandada treeningu mahtu ja intensiivsust vastavalt enesetundele. Kuna semaglutiid vähendab söögiisu, võib see tähendada ka vähem energiat treenimiseks. Lihasmassi säilitamiseks ja kasvatamiseks on oluline keskenduda jõutreeningule, et arendada lihasjõudu, -massi ja -võimsust, kasutades vastupanu (nt raskusi, keharaskust, kummilinte).

Kui ilmnevad ravimi kõrvaltoimed, nagu iiveldus või oksendamine, on vaja treeningkoormust vähendada. Samuti tuleb jälgida, et veresuhkru tase ei langeks liiga madalale, kuna see võib viia pearingluseni. Sa mas on mõningatel patsientidel täheldatud ka kerget pulsisageduse tõusu, mistõttu tuleb muuta treeningu intensiivsust. Oluline on kuulata oma keha signaale ja kohandada trenn vastavalt sellele, et pärast treeningut tunda end tugevamana ja paremini.

Kui varasemalt ei ole trenni teinud, siis millal on õige aeg alustada?

Pärast semaglutiidiga alustamist võib alustada ka treeningutega, kuid keha kohanemine ravimiga võib võtta kuni paar nädalat. Seepärast on soovitatav alustada järk-järgult, sõltuvalt keha reaktsioonist. Kaasuvate tervisemurede korral on enne treeningutega alustamist soovitatav konsulteerida enda raviarstiga, et tagada treeningu ohutus ja sobivus oma terviseseisunditega. Kui enesetunne lubab ja on antud „roheline tuli“ treenimiseks, võiks alustada pikemate kõnnitiirudega värskes õhus. Kui huvi pakub jõutreening, siis algajatele soovitan treenimist personaaltreeneri juhendamisel, kes õpetab õiget tehnikat, et vältida vigastusi, ning julgustab ja toetab.