Kas mehed peaksid oma suutervisele rohkem tähelepanu pöörama? 

01.11.2024

Arvatavasti teab enamik meist, et november on meeste tervise kuu ja novembris on isadepäev. Seepärast võtame ka hambaravis tähelepanu alla just meeste suutervise. „Kui mõtlete, mida sel aastal mehele isadepäevaks kinkida, siis võiks susside või sokkide asemel kinkida külastuse hambaarsti juurde,“ ütleb Confido Tallinna hambakliiniku juht dr Natalja Mozessova 

Statistika näitab, et naised hoolitsevad oma hammaste eest paremini kui mehed. Naisi, kes puhastavad oma hambaid kaks korda päevas, on ligi kümnendiku võrra rohkem kui selliseid mehi. Samuti külastavad naised hambaarsti meestest tihedamini. „Üks põhjus on näiteks lapseootus. Kui naine on rase, siis soovitavad erinevad tervishoiutöötajad – perearst, ämmaemand, naistearst – tal hambaarsti juurde minna,“ selgitab dr Mozessova.  

Mehed ei jõua õigel ajal arsti juurde 

Sageli jäävad meestel regulaarsed hambaarsti külastused tegemata ja ka mure korral ei lähe nad hambaarstile õigel ajal, vaid lükkavad minekut edasi seni, kuni probleem on juba väga suur. „Üks põhjus, miks mehed ei käi regulaarselt hambaarsti juures, võib olla ka hirm. Tihti mõtlevad mehed, et kõik on nagunii halvasti, ma ei hakkagi minema,“ räägib dr Mozessova. 

Suutervisega seotud sümptomid, mida tasub tähele panna ja mille korral peaks minema arstile: 

  • hambapesujärgne halb hingeõhk, 
  • igemed on paistes ja veritsevad, 
  • hambad tunduvad pikemad. 

Riskantsemad elustiilivalikud 

Meeste elustiilivalikud on riskantsemad kui naiste omad. Statistika järgi tarvitavad mehed rohkem nii tavalisi kui ka elektroonilisi sigarette, mokatubakat, veipi ja kanepit ning tarvitavad ka enam alkoholi. Selle tulemus on rohkem probleeme üldise tervisega. 

Dr Mozessova sõnul on uuringute järgi mehed 72. eluaastaks kaotanud keskmiselt 5,4 hammast, kui mees on suitsetaja, siis 12 hammast. „See on päris suur erinevus. Aga mitte ainult – ka igemehaiguseid on suitsetavatel meestel rohkem. Suitsetamine tekitab head tingimused igemehaiguste tekkeks, sest loob sobiva pinnase halbadele bakteritele,“ ütleb hambaarst ja toob esile, et uuringute järgi on igemehaigustega mehi kaks korda rohkem kui igemehaigustega naisi.  

Suuõõnevähk avastatakse tihti liiga hilja 

Nagu mainitud, siis lükkavad mehed hambaarstile minekut edasi ja võivad seetõttu jõuda sinna liiga hilja. Seda näeb dr Mozessova sõnul näiteks suu- ja keelevähi diagnoosiga inimestel: naistel avastatakse suuõõnevähk siis, kui seda saab veel ravida, meestel siis, kui vähk on jõudnud levida juba mujale. „Meeste suuõõnevähi haigestumus on Eestis üllatavalt suur. Kui see avastatakse varakult, on prognoos ravi korral hea, kuid enamikul juhtudest avastatakse see liiga hilja ja siis elab ainult 30% haigetest rohkem kui viis aastat,“ kirjeldab dr Mozessova. 

„Riskirühmas on 40-aastane ja vanem mees, kes suitsetab. Ka need, kes tarvitavad mokatubakat, peaksid olema väga tähelepanelikud ja kontrollima ennast suuõõne kasvajate suhtes kord aastas. Ei tohi ka unustada seda, et hammasteta suus võib samuti suuõõnevähk tekkida. Ikka peab kontrollima ja võiksime oma vanemaid, kes juba proteese kannavad, suunata ka suuõõnevähi kontrolli,“ rõhutab arst. 

 Aktiivsed ja riskialtimad spordialad 

Mehed on sportlikult aktiivsemad ja tegelevad ka aladega, näiteks ragbi, jalgpall, poks, maadlus, millega kaasnevad hambatraumad. „Selliste spordialadega tegelejad peaksid kandma hammastel kaitsekapet, aga kui ollakse lihtsalt harrastaja, siis tavaliselt kaitsevarustust ei kasutata,“ ütleb dr Mozessova.  „Inimene ise ei märka, kui tal tekib hambas mõra, kuid pikema aja jooksul võib areneda sellest suurem probleem, mis võib vajada näiteks juureravi.“ 

Norskamine kui märk halvast suutervisest 

Üks igapäevane probleem, mis samuti suutervisele negatiivselt mõjub, on norskamine. Norsates vajub suu lahti, läheb kuivaks ning see omakorda soodustab kaariese teket, selgitab dr Mozessova. „Seega, kui teie mees norskab, siis saatke ta hambaarstile,“ rõhutab ta. 

Halb hingeõhk vajab tähelepanu 

Halb hingeõhk on samuti üks selliseid probleeme, millele tasuks lahendus leida hambaarsti juures. „Poest ei ole mõtet halva hingeõhu vastu suuloputusvett või teisi sarnaseid suuhügieenitooteid osta, vaid pigem minna hambaarsti või parodontoloogi juurde. Halb hingeõhk häirib otseselt ka sotsiaalset ja tööelu. Kui tahad olla edukas, siis kuidas sa suhtled inimestega, kui sul on halb hingeõhk? See mõjutab ka teisi,“ räägib dr Mozessova. 

Kontrolli võiksid tulla ka eakamad mehed 

Kuna mehed ei pöördu sageli hambaarsti poole ise, tasub dr Mozessova sõnul küsida oma eakamate lähedaste, isa, vanaisa, käest, millal nad viimati hambaarsti juures käisid. Üks eakaid puudutav probleem on proteesid: kas nende hambaproteesid veel püsivad, kas neid on vaja uuendada. „Vanem inimene ei saa vananenud proteesiga hästi närida, ei saa võib-olla hästi rääkidagi. Nii et järgmine kord, kui vanaisa külastate, siis küsige temalt, kuidas tema proteesid suus tunduvad. Praegu on palju häid võimalusi neid parandada, puhastada, teha uued jne,“ ütleb ta.  

Dr Mozessova palub mõelda kõigil meestel, millal ta viimati hambaarsti külastas. „Kui see oli rohkem kui kuus kuud tagasi, siis pöörduge oma hambaarsti poole. Kui olete üle 40-aastane mees, kes suitsetab, tegeleb riskispordiga, siis võiksite jõuda oma hambaarsti juurde enne, kui probleemid liiga suureks kasvavad,“ rõhutab ta.