Song on kõhukoopa elundi või selle osa väljasopistumine läbi kõhuseina nahaalustesse kudedesse. Song võib esineda mitmes kohas – kõige levinumad on kubemesong, nabasong, armisong ja reiesong. Armisong tekib varasema operatsiooni sisselõike armi piirkonnas. Mõnel juhul ei parane koed pärast operatsiooni piisavalt ning kõhuõõne sein jääb nõrgaks. Selle tulemusel võibki tekkida elundite väljasopistumine ehk song.
Songa diagnoosida on võrdlemisi lihtne – lamavas asendis sõrmedega katsudes on kõhul pehme „muna“. Teinekord on songa silmaga näha ja seda on võimalik isegi kõhuõõnde tagasi lükata. Song on kõige paremini nähtav püstiasendis kõhtu punnitades. Mõningatel juhtudel kaasneb songaga valu, ebamugavustunne või raskustunne operatsiooni sisselõikekohas. Valu võib suureneda füüsilise aktiivsuse, pikaajalise seismise või istumise korral.
Armisonga tekkeriski suurendavad mitmed tegurid
Armisong võib tekkida nädalaid, kuid või isegi aastaid pärast kõhuoperatsiooni. See võib tekkida kõigil, kes on läbinud mõne kõhuõõne operatsiooni. Lisaks on mõned tegurid, mis suurendavad armisonga tekkeriski.
- Ülekaalulisus: liigne kehakaal suurendab koormust kõhuõõne seinale ja võib põhjustada seina nõrgenemist.
- Operatsioonijärgsed komplikatsioonid: lõikehaav ei parane hästi või tekib haavapõletik.
- Suitsetamine ja alkohol: ebatervislikud harjumused takistavad kudede paranemist.
- Liigne füüsiline koormus: pärast operatsiooni tuleb ettevaatlik olla sportimisel ja raskuste tõstmisel.
Kas armisonga tekkimine on tingitud kirurgist?
See on müüt. Armisonga tekkimine ei ole tingimata kirurgi eksimusest. See on komplikatsioon, mis võib tekkida pärast mistahes kõhuõõne operatsiooni, sõltumata sellest, kui hoolikalt kirurg lõikehaava sulgeb. Patsient peab ise järgima arsti antud taastumisjuhiseid – ei tasu kohe pärast operatsiooni raskuseid tõsta või sporti teha ning haava tuleb korralikult hooldada.
Hoolikam tasub olla patsientidel, kes on läbinud mõne järgmistest operatsioonidest.
- Kõhuõõne operatsioonid, vertikaalsed ja horisontaalsed sisselõiked: kõhuõõne aordi aneurüsmi eemaldamine, pimesoole eemaldamine, maovähendusoperatsioon, kõhunäärme operatsioon, sapipõie eemaldamine.
- Songaoperatsioonid, sealhulgas nabanäärmesonga, kubeme- ja reiesonga operatsioonid. Song võib naasta pärast songa esialgset kirurgilist ravi, seda nimetatakse songa retsidiiviks. Kubemesongade korral on risk 2–5%, armisongade korral umbes 20%.
- Günekoloogilised operatsioonid: keisrilõige, emaka eemaldamine (hüsterektoomia), emakaväline rasedus, munasarjaoperatsioon.
Armisong võib tekkida ka pärast teisi operatsioone ja isegi pärast raskeid traumasid.
Songaoperatsioon – taastumine on võtmetähtsusega
Songa ravitakse kirurgiliselt, muid lahendusi songa raviks ei ole. Songalõikused tehakse kas kohaliku tuimestusega, spinaal- või üldanesteesias lähtuvalt songa suurusest ja patsiendi tervislikust seisundist. Songakirurgia võib olla nii lahtine kui laparoskoopiline. Lahtise lõikuse korral tehakse vajaliku pikkusega nahalõige songa kohale, väljasopistunud osa lükatakse tagasi kõhuõõnde ja haav suletakse. Laparoskoopilise lõikuse korral tehakse mitu väikest lõiget, mille kaudu viiakse kõhuõõnde kaamera ja instrumendid. Nende abil kaetakse songavärat seestpoolt proteesvõrguga.
Laparoskoopilise lõikuse haavad on väiksemad ning paranevad kiiremini, ka tüsistusi on vähem ja taastumine kiirem. Samas võib mõni song vajada siiski lahtist lõikust. Kirurgilise meetodi valib üldjuhul kirurg pärast patsiendiga konsulteerimist. Vältimaks songa retsidiivi ehk songa kordumist on haavaravi ja taastumisteekond võtmetähtsusega. Patsiendid, kes ei tee füüsilist tööd, võivad naasta tööle paar päeva pärast haiglast vabanemist. Tihti soovitame patsiendile bandaaži ehk tugisidet, mis aitab toetada opereeritud kudesid.
Raviteekonda tuleks alustada perearsti juurest, kes kinnitab songa olemasolu ning suunab patsiendi kirurgi vastuvõtule. Mõnikord on selleks ka kirurg, kes eelneva operatsiooni läbi viis. Songa ilmnemisel ei tasu oodata (isegi kui puudub valu ja ebamugavustunne). Mistahes hetkel võib tekkida eluohtlik soolesulgus ehk soolte pitsumine. Pitsumise korral jääb sopistunud elundiosa nahaaluse koe avasse surve alla. Tagajärjeks on tugev valu songapiirkonnas, kaasneda võivad oksendamine ja kusepeetus. Sellisel juhul tuleb pöörduda kohe erakorralise meditsiini osakonda.
Vaata lisaks: