Kõrvalestaplastika – kellele ja mis põhjustel seda operatsiooni tehakse?

04.10.2024

Kõrvalestaplastikast ja selle näidustustest räägib Confido Tartu kliiniku kõrva-nina-kurguarst dr Raiko Tiganik

Dr Tiganiku sõnul soovitakse kõrvalestaplastikat põhiliselt esteetilistel põhjustel. „Teistest eristumine võib kaasa tuua kiusamist ja käitumuslikke muutuseid (kõrvade katmine juustega, peakatetega), millel võivad olla kauakestvad mõjud. Teine aspekt on funktsionaalne pool, osadel juhtudel on raskendatud näiteks prillide või kuulmise abivahendite kandmine,“ selgitab ta.

Kõrvalestaplastika operatsiooni saab teha ka lastele alates kuuendast eluaastast, ülemist vanusepiiri ei ole. „Kuus on hea vanus, kuna siis hakkab lapsel tekkima selgem mina-pilt, ja enne kooliminekut opereerides saab ennetada võimalikke probleeme tulevikus,“ lisab dr Tiganik.

Millega peab patsient arvestama enne operatsiooni?

Dr Tiganik ütleb, et enne operatsiooni tuleb kindlasti varuda aega taastumiseks: umbes kümme päeva pärast lõikust on kõrvad kaetud sidemega, pärast seda tuleb kuu aega kanda öösiti peapaela, et vältida traumat veel paranevale kõrvalestale.

Lastel toimub operatsioon üldanesteesias, täiskasvanutel enamasti kohaliku tuimestusega. Operatsioon on võrdlemisi kiire, ühele kõrvalestale kulub 45–90 minutit sõltuvalt konkreetsest juhust. „Operatsioon algab kõrvalestataguse nahalõikega. Nahk tuleb kõhrelt vabastada ja õmbluste abil anda kõhrele uus kuju. Osadel juhtudel tuleb üleliigset kõhre eemaldada. Mina teostan operatsiooni laialt levinud Converse’i tehnikaga,“ kirjeldab dr Tiganik ja lisab, et koju saab patsient minna juba operatsioonipäeval.

Lõplik taastumine operatsioonist võtab aega ligikaudu paar kuud. „Umbes kümme päeva on kõrvad kaetud sidemega, sel perioodil esineb sügelemist. Pärast sideme eemaldamist on kõrvalestad veel kergelt turses ja punetavad ning kuu aega tuleb öösiti kanda peapaela. Alguses hoiavad kõrvalesta kuju vaid õmblused ning on oht õmbluse katkemiseks ja eelneva kuju taastumiseks. Kaks kuud pärast operatsiooni on kõrvalestad piisavalt paranenud ning enam ei ole kontaktsporti puudutavaid piiranguid. Kergem füüsiline koormus on lubatud juba varem,“ selgitab dr Tiganik.

Tüsistustena võib esineda kõrvalesta hematoomi, nahakahjustusi, põletikku

Dr Tiganiku sõnul ei saa kõrvalestaplastika operatsiooniga täielikku sümmeetriat alati garanteerida, eriti ainult ühe kõrvalesta käsitlemisega. „Alguses korrigeerin kõrvalestad pisut üle, kuna kuue kuu jooksul on eeldada 1–2 mm ulatuses peast eendumist,“ ütleb ta. „Tulemused on üldiselt püsivad, kuid traumadest / kasvamise käigus tekkinud ebasümmeetriat saab vajadusel parandada korduva operatsiooniga.“

Tüsistustena võib esineda kõrvalesta hematoomi, nahakahjustusi, põletikku. „Nende õigeaegse käsitlemisega saab ennetada püsivaid deformatsioone,“ ütleb dr Tiganik.

Kuulmist see operatsioon ei mõjuta.