Kuidas hästi kukkuda ja selle vigastustest taastuda?

30.10.2024

Confido füsioterapeut Madis Arumäe annab nõu, kuidas paraneda kukkumistraumast. Peamised kukkumisest tingitud vigastused on hüppeliigese, randme- ja õlavigastused. Enamiku probleemide korral on võimalik täielik taastumine.

Millised on kukkumisel tekkivad kergemad ja raskemad vigastused?

Peamised kukkumisest tingitud vigastused on hüppeliigese, randme- ja õlavigastused. Kõik need vigastused võivad olla kergemad, nagu põrutused või väiksemad väljaväänamised, või ka oluliselt suuremad murrud, millest taastumine mõjutab inimese elu veel mõnda aega.

Kukkumisest tingitud suuremad vigastused võivad olla näiteks peatraumad.

Lisaks on võimalik, et kukkumise tagajärjel löövad välja varasemad vigastused või valud, mida pole korralikult välja ravitud, näiteks alaseljavalud.

Kes kukuvad rohkem, kas naised või mehed, ja miks?

Sooerinevusi vaadates on kukkumisest tingitud murde statistiliselt rohkem naistel. Seda soodustav oluline tegur on luuhõrenemine, mida esineb naistel tihedamini. Enamasti mõjutab luuhõrenemine rohkem vanemaid inimesi. Lisaks näitab statistika, et vanematel naistel esineb kukkumisi rohkem kui vanematel meestel.

Samas on raskeid, kukkumisest tingitud traumasid rohkem noortel meestel suurema riskikäitumise tõttu.

Kuid oluline on teada, et luutihedus on mõjutatav faktor. Positiivselt mõjutavad luutihedust jõutreening ja põrutav treening. Põrutav treening ei pruugi kõikidele sobida, kuid jõutreeninguga saab mingil määral tegeleda iga inimene olenemata füüsilisest vormist. Efekti saavutamine on pikaajaline, kuid tõhus protsess.

Naistel tuleb arvestada, et päras menopausi on kukkumisi rohkem ning sellel perioodil hakkab esinema ka rohkem luuhõrenemist ja vähenema lihasmass. Samas on kukkumisrisk, luuhõrenemine ja ka lihasmassi kadu kõik positiivselt mõjutatavad tegurid. Kartlikuks ei tasu kukkumishirmus muutuda, sest enda heaks saab ära teha väga palju.

Kuidas kukkumisvigastustest kõige paremini taastuda?

Kui vigastusega kaasneb funktsioonihäire (nt liigeseliikuvuse piiratus, jõud ei taastu ise varasemale tasemele, liiges on ebastabiilne jne), siis tuleks otsida abi spetsialistilt. Enamiku probleemide korral on võimalik täielik taastumine.

Nagu eelnevalt sai mainitud, on kukkumisrisk mõjutatav faktor. Seda mõjutavad omakorda paljud tegurid, kuid näiteks tasakaal, lihasjõud ja võime teha kiireid liigutusi on konkreetsed näited kehalistest võimetest, mida saab arendada, et vähendada kukkumise riski.