EKSPERT SELGITAB: kuidas saab tselluliidi korral abi lööklaineteraapiast
Kas tselluliit on ainult ülekaaluliste probleem ning kas sellest on võimalik jagu saada?
Kuidas saab tselluliidi korral abi lööklaineteraapiast? Vastuseid annab Confido esteetilise meditsiini õde Mariliis Merimaa.
Kui paljusid inimesi Eestis vaevab tselluliidiprobleem? Kas ja kui palju mõjutab tselluliiti vanus või kehakaal?
Tselluliit, mida rahvasuus tuntakse ka apelsinikoorenahana, mõjutab 80–90 protsenti kõigist naistest sõltumata nende kehakaalust. Tselluliit ei ole ainult ülekaaluliste probleem, vaid võib esineda ka väga saledatel. Seda ei peeta patoloogiliseks seisundiks, vaid esteetiliselt häirivaks nahamuutuseks, mida märkab kõige sagedamini reitel ja tuharatel.
Kas tselluliit on ainult naiste probleem?
Meestel esineb tselluliiti harva, sest neil on nahaaluseid rasvarakke tuharatel ja reitel vähem. Põhjus, miks on naistel võrreldes meestega rohkem tselluliiti, peitub selles, et naiste rasvarakud ja sidekude paiknevad vertikaalselt, samal ajal on meeste sidekude oluliselt sitkem. Tselluliidi teket mõjutavad näiteks hormoonid, geenid, elustiil ja harjumused ning stress.
Mis on lööklaineteraapia ja kuidas see toimib? Kas ja mille vastu see veel lisaks tselluliidile aitab?
Lööklaineteraapias kasutatakse kõrgeenergialist radiaalselt lainet, mis kandub aplikaatorilt pehmetesse kudedesse, parandades pehme koe verevarustust ja soodustades kollageeni teket. See omakorda parandab naha elastsust. Lööklaineteraapiaga saab nahka pinguldada ja kehakontuure kujundada. Tüüpilised näidustused protseduuriks on tselluliit, sidekoe nõrkus, operatsioonide või traumade tagajärjel tekkinud armid, samuti venitusarmid ehk striiad, rasvkoe vähendamine, naha pinguldamine ja lümfi äravoolu toetamine. Protseduur on mitteinvasiivne ja valuvaba ning annab nähtavaid tulemusi. Protseduuride arv on individuaalne ja selgitatakse välja konsultatsiooni käigus.
Kas lööklaineteraapiat tasuks kombineerida mõne muu teenusega? Kui palju toetab seda elustiil?
Lööklaineteraapiat kasutatakse eraldiseisva protseduurina või koos teiste, enamasti rasva vähendamise meetoditega. Viru Esteetika kliinikus saame kombineerida protseduuri krüolipolüüsi ehk rasvarakkude külmutamisega, samuti süstitava lipolüüsiga. Iseseisva protseduuri puhul keskendume üldiselt naha struktuuri ja sidekoe parandamisele. Elustiili korrigeerimine tervisliku liikumise ja toitumisega aitab tulemustele kindlasti kaasa.
Millal on lööklaineteraapia vastunäidustatud? Kas sellega võib kaasneda ka tüsistusi?
Vastunäidustatud on verevarustuse häired selle piirkonna lähedal, kus protseduuri soovitakse teha, samuti lahtised haavad, kasvajalised protsessid, infektsiooninähud või põletikulised nahahaigused protseduuri piirkonnas. Protseduuri ei saa teha ka otse kõhrepindadele või lülisamba lähedal. Samuti ei sobi protseduur elektrooniliste meditsiiniseadmete, metallimplantaatide ja verehüübimist mõjutavate ravimite korral, ka rasedana ja imetades. Tüsistuste esinemise määr on seevastu väike. Muutuda võib näiteks naha tundlikkus, mis taastub õnneks kiiresti.
Kui tõhus on lööklaineteraapia võitluses tselluliidiga, kui võrrelda seda kõigi teiste võimalustega?
Tselluliidist vabanemine nõuab aega ja kannatust. Iga inimese organism on erinev ja tulemused individuaalsed, sõltudes kindlasti ka elustiilist. Tselluliidi ravi on suunatud rasvkoele, dermisele ja kiulistele vaheseintele ning lööklaineteraapia on siinkohal kindlasti abiks, sest võimaldab teha probleemsetele piirkondadele nii öelda süvamassaaži.
Kuidas tekib tselluliit?
Nõrga sidekoe korral peetuvad osaliselt vedelik ja jääkained, venitades koed välja. Elastsust tagavad kollageenikiud muutuvad järjest jäigemaks ja tõmbuvad kokku. Tekib kalavõrgulaadne ebatasane pind, millest paisuvad välja rasvarakud. Rasvaraku füsioloogiline tasakaal on häiritud – lipolüüsi ehk rasvade ärakasutamist peaaegu ei toimu, see-eest moodustuvad aktiivselt varurasvad. Kapillaarid pitsitatakse rasvarakkude vahele ja osa vereplasmat valgub survega läbi sooneseina ümbritsevasse rakuvaheruumi. Rakud, mille elutegevus on niigi häiritud, saavad aina vähem hapnikku ja toitaineid. Kõigi nende muutuste kogumit nahaaluses koes nimetataksegi tselluliidiks.