Laserepilatsioon on karvade eemaldamise meetod, kus karvafolliikulite hävitamiseks kasutatakse laserkiirgust. See on kiire, tõhus ja pikaajalise mõjuga meditsiiniline protseduur soovimatu karvakasvu vähendamiseks, samuti aitab see sissekasvanud karvade korral. Laserepilatsioon ei kahjusta nahka ja seda saab teha kõikides kehapiirkondades. Lähemalt räägib Confido esteetilise meditsiini õde Terje Kruus.
Kuidas laserepilatsiooni protseduur toimib?
Laserepilatsiooni tehakse nii naistele kui ka meestele. Protseduuriks kasutatavad laserid töötavad selektiivse fototermolüüsi põhimõttel. See tähendab, et laserimpulss neeldub karvapigmenti, selle tulemusel hävib karvafolliikul ning kuna karvad ei saa enam piisavalt toitaineid, aeglustub nende kasv ja juba pärast esimest protseduuri kukub osa karvadest välja. Protseduur takistab uute karvade kasvu ning hoiab ära karvade sisse kasvamise.
Tulemus sõltub patsiendi eripäradest, kuid pärast 6–12 protseduuri – protseduuride vahe on tavaliselt 6-8 nädalat – väheneb karvakasv 80–90%.
Millised on laserepilatsiooni vastunäidustused?
- Vähemalt 2–4 nädalat enne protseduuri tuleb vältida päevitamist, ka solaariumis ja isepruunistavaid kreeme
- Aktiivne põletik, lahtised haavad, aktiivne herpes ja ägedas faasis nahahaigused.
- Suur hulk sünnimärke epileerimispiirkonnas.
- Onkoloogiliste haiguste, immuunsüsteemi haiguste, diabeedi, epilepsia, HIV-nakkuse põdemisel on vaja eelnevalt konsulteerida oma raviarsti ja spetsialistiga.
- Antibiootikumiravi ajal protseduuri ei tehta (ravi lõppemisest peab olema möödas vähemalt üks kuu).
- Valgustundlikkust tekitavate ravimite (isotretinoiin, retinoidide rühma ravimid) tarvitamisest peab olema möödas vähemalt kuus kuud.
- Raseduse ja imetamise ajal protseduuri ei tehta.
- Alla 18-aastastele tehakse protseduuri vaid vanema või eestkostja nõusolekul.
Vastunäidustused on suhtelised ning lõpliku otsuse teeb spetsialist läbivaatuse ja konsultatsiooni põhjal vahetult enne protseduuri.
Kuidas protseduuriks valmistuda?
Üks päev enne protseduuri tuleb epileeritav piirkond raseerida. Karvade pikkus ei tohi protseduuripäeval olla rohkem kui 1–2 mm.
Vähemalt kaks nädalat enne protseduuri tuleb vältida päevitamist, ka solaariumis ja isepruunistavate kreemide kasutamist. kuna see suurendab nahapõletuse ohtu.
Näopiirkonna epilatsiooni ja teiste näoprotseduuridele vahele tuleb jätta vähemalt kaks nädalat.
Oluline on pidada meeles, et laserepilatsiooni kuuri ajal tohib ainult raseerida või kasutada raseerimis- või epileerimiskreemi. Vältida tuleb vahatamist ja karvade väljakitkumist, kuna karval peab olema juur, mille laser hävitab. Vastasel juhul ei anna protseduur soovitud tulemust. Enne protseduuri peab kitkumisest ja vahatamisest olema möödas vähemalt neli nädalat.
Protseduuripäeval tuleb epileeritavas piirkonnas vältida kosmeetika ja kreemide kasutamist.
Kuna laserkiir toimib ainult aktiivses kasvufaasis olevatele karvadele, tuleb protseduuri korrata 6-8 nädalase intervalliga. Protseduuri tuleb ka korrata seetõttu, et ainuüksi ühest protseduurist karva täielikuks eemaldamiseks ei piisa.
Millega arvestada pärast protseduuri?
- Nahal võib esineda punetust, mis kaob tavaliselt 2–4 tunni jooksul. Mõningatel juhtudel võib punetus, naha ärritus, mis väljendub kergete paapulitena (perifollikulaarne ödeem) kesta ka kauem kuni 48 tundi.
- 48 tundi pärast protseduuri tuleb vältida saunas, kuumas vannis, basseinis käimist.
- Vähemalt kaks nädalat pärast protseduuri tuleb vältida päevitamist, ka solaariumis (pigmentatsiooni tekke oht).
- Pärast protseduuri võib kanda epileeritud piirkonnale rahustavat hüpoallergeenset kreemi (Bepanthen või Panthenol).
- Samal päeval ei soovitata minna trenni, mis on füüsiliselt raske ja põhjustab higistamist.
- Võimalusel vältida epileeritavas piirkonnas samal päeval kitsaste, sünteetilistest kangastest riiete kandmist, mis võivad nahka ärritada.
- Kasutada päikesekaitse kreemi, eriti näo piirkonnas, et vältida pigmendi tekkimist.