Hambaimplantaat on kõige turvalisem, esteetilisem ja loomulikum viis asendada puuduv või eemaldatud hammas. Kuidas see ravi täpsemalt toimub ja kui kiiresti pärast hamba eemaldamist või kaotust tuleb implantaat paigaldada, selgitab suukirurgiale ja proteetilisele ravile spetsialiseerunud Confido hambaarst dr Aleksandr Tsurkan.
Millal on vaja paigaldada hambaimplantaat?
Implantaat kujutab endast kruvi, mis tavaliselt on valmistatud titaanist ja mis on puuduva hamba asendamise korral hamba kunstjuur. Implantaat kruvitakse lõualuu sisse ning seda kasutatakse hambakroonide, sildade, fikseeritud ja eemaldatavate proteeside fikseerimiseks.
Tänu implantaatidele paraneb patsiendi üldine tervislik seisund, implantaat tagab efektiivse mälumisfunktsiooni ning parandab ka esteetilist väljanägemist.
Implantaatidega saab asendada nii üksikut hammast kui ka tervet hammaskonda.
Kas implantaat tuleb paigaldada kohe või võib seda edasi lükata? Mis juhtub, kui lükata implantaadi paigaldamist edasi aastaid?
Pärast hamba eemaldamist täitub alveool verehüübega ja paranemisstaadiumis hakkab formeeruma uus luukude. Paratamatult võib paranemise käigus kaasneda teatud määral luu ja pehmete kudede kadu. Seetõttu on soovitatav paigaldada implantaat esimesel võimalusel.
Implantaate saab panna kahel viisil. Kohe pärast hamba eemaldamist ning hiljem, kui eemaldatud hamba koht on paranenud umbes kolm kuud. Kohese implantatsiooni korral on luu ja pehmete kudede vigastus minimaalne ning sellega võib saavutada parema ravitulemuse.
Kui lükata implantatsiooni edasi, siis aja jooksul võib luukude koos pehmete kudedega veelgi väheneda, mis raskendab hiljem implantatsiooni. Kõrval asuvad hambad võivad oma asendit muuta ning liikuda eemaldatud hamba piirkonda, mis võib hiljem takistada implantaadi paigaldamist.
Millal ei saa implantaate üldse paigaldada?
Absoluutne vastunäidustus implantaatidele on ravi veenisisese manustamisega bisfofonaatidega, mille korral on kõik kirurgilised protseduurid suuõõnes keelatud.
Diabeet otseselt ei ole vastunäidustus, aga sellisel juhul peab ravi läbi viima eriti hoolikalt. Mõningatel juhtudel võib hambaarst soovitada pikemat paranemisperioodi, enne kui hakata implantaate koormama.
Vastunäidustatud on implantaadi paigaldamine patsiendile, kellel on infarktist möödas vähem kui kuus kuud. Südame-veresoonkonnahaigusi põdevatele patsientidele on lubatud implantaate paigaldada ainult nende kardioloogi loal.
Implantatsiooniga võib kaasneda ka antibiootikumikuur, mis ei ole hea raseduse ajal.
Implantatsioon on lubatud sellest hetkest, kui lõualuud on täielikult formeerunud – noortel, kellel lõualuud veel kasvavad, on implantatsioon vastunäidustatud.
Kui tihti juhtub, et implantaat ei luustu, ja mis võib seda põhjustada?
Pärast implantaadi paigaldamist kasvab selle pinnale ümbritsev luukude. Seda protsessi nimetatakse osseointegratsiooniks. Kui osseointegratsiooni ei saavutata või see kaob, muutub implantaat liikuvaks ning seda ei saa funktsionaalselt kasutada.
Seda võivad mõjutada mitmed riskifaktorid, näiteks suitsetamine, kehv suuhügieen, ravimata parodontiit ja muud süsteemsed haigused, nagu diabeet või osteoporoos.
Kui pikk on hambaimplantaadi operatsioonist taastumine ja millega tuleb selle aja jooksul arvestada?
Nagu pärast iga kirurgilist sekkumist suuõõnes võib paranemine võtta aega 1–2 nädalat. Implantatsiooniga kaasneva valu vastu aitavad valuvaigistid. Sõltuvalt operatsioonist ja paigaldatavate implantaatide hulgast võib tekkida näole hematoom, esineda veritsust, turset ja mõõdukat valu. Esimese 1–2 nädala jooksul on soovitatav vältida füüsilist koormust.
Kuidas implantaate hooldada?
Implantaatide hooldamiseks töötab teie hambaarst välja individuaalse hügieeniplaani. Soovitatav on vähemalt korra aastas käia hammaste professionaalses puhastuses, parodontiidi korral isegi iga kolme kuu tagant.
Igapäevane suuhügieen ja hammaste pesu implantaatide korral ei erine väga palju tavapärasest suuhügieenist. Suuremat tähelepanu tuleb pöörata implantaatidevaheliste alade või implantaadi ja oma hamba vahelise ala puhastamisele. Selleks võib kasutada spetsiaalseid hambavaheharju ja hambaniiti.