Alaseljavalu või tugev jalga kiirguv valu vajab tähelepanu

10.06.2022

Seljavalu ei puuduta vaid vanemaealisi inimesi – aina nooremad inimesed on hädas seljavaluga. Valu põhjuseid on mitmeid, alates kaasasündinud häiretest lõpetades suure füüsilise koormuse või lihtsalt vale istumisasendiga. Confido lülisambakirurg Dr Rasmus Allikvee selgitab, mis võib põhjustada alaseljavalu ja kuidas seda leevendada.

"Tugevat seljavalu võivad põhjustada mitmed haigused – diski kulumishaigus, lülilibisemine, traumad, pahaloomulised haigused, osteoporootilised lülimurrud. Aina sagedamini kohtan diski prolapsi. Lülivaheketta väljasopitumine ehk diskiprolapsi käigus nihkub diskikude närvikanalisse. Tekib surve närvijuurtele, mis võib põhjustada alaseljavalu, tugevat jalga kiirguvat valu, " selgitab dr Allikvee.

Konkreetseid soovitusi lülivaheketta sopistuse ärahoidmiseks ei ole. "Soodustavateks faktoriteks võib pidada rasket füüsilist tööd, mõningaid spordialasid. Kui kaebused on tagasihoidlikumad piisab käsimüügiravimitest," annab dr Allikvee nõu. Kaebuste süvenemisel tuleks ühendust võtta seljaspetsialistiga täpsema raviplaani koostamiseks. "Kindlasti tuleks kiiremas korras spetsialisti poole pöörduda süveneva jalanõrkuse, soole ja põie häirete puhul. Nendel juhtudel on näidustatud erakorraline kirurgiline ravi."

Diski prolapsi esineb kõige rohkem 30. – 50. aastaste seas

Dr Allikvee toob välja vigastuse esinemissageduse: "lülivaheketta väljasopitumist ehk diskiprolapsi esineb kõige rohkem 30. – 50. aastaste inimeste seas, meeste ja naiste suhe on 2:1. Umbes 95% diskiprolapsidest esineb lülisamba nimmepiirkonnas (L4/5 ja L5/S1 tasemel). " Kirurgilist ravi vajavad umbes 10% diskiprolapsiga patsientidest.

Kõige sagedasemateks kaebuseks on mure, et jalga kiirguva valu tõttu ei saa ringi liikuda ega oma igapäevatoiminguid teha. "Närvidele suruva diski tõttu võib tekkida tuimus või nõrkus jalgades, raske on seista või kõndida. Teatud juhtudel ei pruugi inimene enam oma oma põit ja soolestikku kontrollida. See tekitaks igaühes frustratsiooni," selgitab dr Allikvee.

Kuidas seljavalu ennetada?

"Ennetamiseks võiksid inimesed tegeleda mõistlikult tervisespordiga. Oluline roll on oma igapäevaharjumuste jälgimisel, mida varem seda parem. Istuda tuleb õigesti nii tööl, kodus kui autoroolis. Füüsilise töö tegijad peavad jälgima, kuidas raskusi tõsta ning omal kohal on ka seljale puhkuse andmine." Dr Allikvee toonitab: "meile on antud eluks vaid üks keha, me peame selle eest õigesti hoolt kandma. Vastasel juhul ei saa ilma arsti sekkumiseta enam hakkama."

Seljavalu puhul on esmaseks lahenduseks valuravi ja füsioteraapia. Kui need raviviisid ei paranda olukorda kuue kuni kaheksa nädala vältel, tuleb pöörduda lülisambakirurgi vastuvõtule. Vajadusel saab selleks ka saatekirja oma perearsti käest.

Diski prolapsi operatsioon

"Diski prolapsi operatsioon ehk diskektoomia on kirurgiline protseduur, mille käigus eemaldatakse lülivaheketta (diski) väljasopistunud osa. Väljasopistunud disk võib ärritada või suruda vastu lähedalasuvaid närve. Diski prolapsi operatsioon on tõhus ja see toimib efektiivselt kui on konkreetsed närvipitsumise sümptomid. Pärast operatsiooni märkab inimene tavaliselt kiirelt valu, nõrkuse ja tuimuse kadumist." Vajadusel aitavad füsioteraapia ja taastusravi veelgi kiiremini taastuda. Diski prolapsi operatsioon on üldiselt ohutu ja komplikatsioonid esinevad pigem harva.