Hea klient! Reedel, 22. novembril on röntgen korralise hoolduse tõttu suletud. 25. novembril jätkame tööd tavapäraselt. Vabandame!

Õige peavaluravi eeldab täpset diagnoosi

02.01.2023

Confido uues peavalukeskuses käsitletakse peavalu terviklikult. Eri erialade spetsialistid toovad kokku diagnostika ja ravivõimalused, tänu millele saab valust tõhusamalt jagu.

Peavalu on üks sagedasemaid närvisüsteemi häireid – peavalu kannatavad aasta jooksul umbes pooled täiskasvanutest. Enamik leiab leevendust arsti abita, ent on neidki, kelle pea valutab nii tugevalt või tihti, et see segab igapäevaelu. Juba krooniliseks kujunenud peavalu võib endaga kaasa tuua ärevuse või depressiooni. Kuigi tegemist on sagedase probleemiga, on peavalud aladiagnoositud ja alaravitud.

„Umbes viiendik migreenidest ja pingetüüpi peavaludest on adekvaatselt diagnoositud,“ ütleb Confido neuroloogiakeskuse juht Siim SchneiderKuigi peavalu võib tunduda normaalne igapäevane elu osa, siis tegelikult on abi olemas. „Vastupidiselt levinud arvamusele on peavalu haigus, mida saab täpse diagnoosi abil tõhusalt ravida,“ rõhutab neuroloog.

Oluline on oma arstiga rääkida

Kuna peavalul võib olla mitmeid põhjuseid, on oluline sellest oma arstiga rääkida ja probleem fikseerida. Kui peavaluhood korduvad ning käsimüügiravimid ei toimi, soovitame peavalu põhjuste väljaselgitamiseks ja raviks pöörduda neuroloogi vastuvõtule. „Nagu iga haiguse puhul, eeldab ka õige peavaluravi täpset diagnoosi. Selle põhjal koostab neuroloog raviplaani ja valib olenevalt inimese soost, vanusest, kaasuvatest haigustest ning eelistustest kõige sobivamad ravimeetodid,“ seletab Schneider. Ta julgustab: „Me ei jäta kunagi patsienti üksi – kui üks raviskeem ei aita, siis jätkame ühiselt lahenduse otsimist, kuni leiame toimiva ravi.“ 

Confido peavalukeskus on koht, kus pühendub ravile terve asjatundjate tiim: neuroloogid, peavaluõde, füsioterapeudid ja psühholoog. Lisaks kogenud spetsialistidele on keskuses olemas kõik olulisemad uuringu- ja ravivõimalused.

Peavalukeskus – erinevad ravivõimalused

Peavaluravimeid on kahte sorti: ühed ravivad ägedat valu, teisi võetakse peavalu ennetuseks. Confido neuroloogi määratavasse raviskeemi kuuluvad sageli ka toidulisandid, ent mitte ainult. Näiteks kasutavad neuroloogid peavalukeskuses ennetuseks ja leevenduseks ka süsteravi. Schneider seletab: „Näiteks kroonilise migreeni ravis on tõhusad Botoxi süstid, sest see ravim blokeerib valuaistingut edasi kandvad virgatsained. Süste korratakse iga kolme kuu tagant, protseduur kestab umbes 20 minutit ja seda teeb spetsiaalse koolitusega arst. Süstimisel on valu tavaliselt minimaalne.“
Teinekord aitavad peavalust jagu saada või seda ennetada närvide juurde tehtud tuimestavad ehk närviblokaadi süstid. „Need on eriti tõhusad, kui suukaudsed või veenisisesed ravimid ei ole andnud tulemust või on neil kõrvaltoimed,“ ütleb Schneider ja lisab, et näiteks paljud lapseootel naised eelistavad traditsioonilistele peavaluravimitele just närviblokaade.

Peavaluõe protseduurid

Peavaluõde õpetab, kuidas peavaluga toime tulla ja mida eluviisis muuta, et peavalu harvem vallanduks. Õde hindab ka peavaluravimite mõjusust ja kõrvaltoimeid ning viib lisaks läbi neuromodulatsiooni protseduure, kui neuroloog on need raviskeemi lisanud.

Neuromodulatsiooni protseduuri käigus asetatakse peavalude leevendamiseks või ennetamiseks otsmikule, kuklale või kaelale nõrka elektriimpulssi andev aparaat. Protseduuri kasutatakse migreeni ja kobarpeavalu igas staadiumis, ka esmavalikuna. „See on hea alternatiiv, kui inimene soovib ravimeid vältida või on need talle vastunäidustatud,“ selgitab Schneider.

Füsioteraapia roll peavaluravis

Peavalude ennetamiseks ja leevendamiseks on abi ka füsioteraapiast, mis parandab pehmete kudede ja liigeste liikuvust ning tasakaalu. Selleks, et õppida märkama, kui stressi ajal lihased pingesse lähevad, ja osata iseseisvalt lõõgastusharjutusi teha, on samuti abi füsioteraapiast. Füsioterapeut õpetab, kuidas lihaseid ühekaupa lõdvestada ja pingutada. Lisaks aitab füsioterapeut otsustada, millisest massaažist oleks peavalu korral abi, sest õige massaaži toimel valutab pea vähem ja lühemat aega ning uni on parem.

Abi leiab ka kuivnõelaravist, mille käigus asetab füsioterapeut lihastesse peened nõelad ja seejärel liigutab neid. Protseduuri käigus tekivad lihastes lokaalsed tõmblused ja lihaspinge väheneb. Kuivnõelaravi on kõige tõhusam pingepeavalu ja kaelast lähtuva peavalu korral.

Psühholoogi roll peavalu ravis

Sagedased peavalud võivad tekitada vaimset pinget, hirmu uute valuhoogude ja sellega kaasneva ebamugavuse ees. „Hirmu leevendamiseks proovitakse omal käel leida lahendusi, näiteks alkoholi liigtarvitamise, rahustite või hoopis suitsetamisega. Migreenipatsientidel esineb ka ärevust ja depressiooni tavapärasest rohkem,“ selgitab neuroloog ning lisab, et psühholoog hindab meeleolu ja pakub psühhoteraapiat, et inimene õpiks emotsioonidega paremini toime tulema ja kasutama efektiivsemaid toimetulekumehhanisme. Psühholoog õpetab ka mediteerimist, mis aitab leevendada valu ja parandada enesetunnet, sest mediteerides pole valusignaale reguleeriva peaaju piirkond nii aktiivne. „Emotsioone oskuslikult juhtides väheneb ka peavalu,“ seletab Schneider.

Tänapäevased peavalu ravivõimalused on mitmekülgsed ja valik üha laieneb. Peavalukeskus on loodud sooviga, et peavalu all kannatav inimene saaks olla kindel, et spetsialistidega koostöös leitakse sobivaim tugi ja raviskeem. Oluline on peavalu märgata ja varakult abi otsida. Mida varem peavalu diagnoositakse ja raviga alustatakse, seda parem on ravitulemus. 

Loe lisaks: