Tehke igapäevasest liikumisest endale meeldiv harjumus

15.01.2025

Tänapäevane elutempo on sageli kiire ja pingeline – ning istuv. Inimesed ei liiguta end piisavalt ja seetõttu tekivad ka lisakilod kergemini. Kui on soov tekitada endale igapäevane meeldiv liikumisharjumus, siis millest alustada? Nõu annab Confido füsioterapeut Alex Teinburg.

Alex Teinburgi sõnul on füüsiline aktiivsus väga oluline ning ei ole vahet, kas sellega soovitakse kehakaalu langetada või säilitada. Liikumine põletab kaloreid ja säilitab lihasmassi, mis omakorda aitab suurendada vastupidavust pikkadel tööpäevadel.

Tihtipeale ei teata, kui palju ikkagi tuleks end liigutada. Maailma Terviseorganisatsioon soovitab nädalas 2,5–5 tundi kerget või mõõdukat füüsilist aktiivsust. Selleks sobivad näiteks võimlemine, tantsimine, jalutamine ja jalgrattasõit.

Teinburg soovitab leida endale kõige meeldivama, lõbusama ja sobivama aktiivse spordiala ning tegeleda sellega regulaarselt ja järjepidevalt vähemalt kolm kuni neli korda nädalas: „Igasugune füüsiline tegevus on kasulik ning kui me sellest rõõmu tunneme, on efekt parem ja eesmärki lihtsam saavutada,” ütleb ta.

Teinburg soovitab toitumis- ja treeningpäevikut pidada ka algajatel, et hoida oma treeningute kulgemisel silma peal, abiks on näiteks nutikell. „Kõige tõhusamalt langeb kaal siis, kui kombineerida tervislikku toitumist ja füüsilist aktiivsust.”

Vältige tervisemuresid

Sageli on algus raske, ent füsioterapeut julgustab regulaarse liikumise kommet endale siiski sisse harjutama – just nii saab vältida paljusid tervisemuresid, mida liigne kehakaal paratamatult kaasa toob. „Mida rohkem ülekaalu, seda raskem on liikuda ning seda vähem seda teha tahetakse. Aga mida vähem liikuda, seda kiiremini kasvab kehakaal ja ilmnevad sellega kaasnevad füüsilised hädad,“ ütleb Teinburg.

Kõige rohkem näebki Teinburg muresid liigeste ja seljaga, eriti puusade, põlvede ja nimmepiirkonnaga. Näiteks viimase korral võib keharaskus ja gravitatsioonijõud jaotuda lülikehadele ebavõrdselt, nõrgenenud lihased ei jõua raskusjaotuvust tasakaalustada, põhjustades võimalikke lülivaheketta haigusi. Suur kehamass ja treenimata lihaskond võivad tekitada osteoartriiti, osteopeeniat ja üldist vastupidavusjõu vähenemist. Ja kuigi inimene võib valu ja ebamugavustunde tõttu tahta liikuda võimalikult vähe, tuleb siiski liikuda.

„Elukvaliteedi, liikumisharjumuste ja füüsiliste terviseprobleemide vahel on alati seos. Kui inimene toitub mitmekülgselt ja tervislikult, liigub päevas piisavalt ning tal ei ole unega probleeme, on ka haigestumiste risk väiksem,“ rõhutab Teinburg.