Töötervishoiu info tööandjale
Confido pakub teie töötajatele professionaalset ja kvaliteetset töötervishoiu teenust. Töötervishoid on oluline osa iga ettevõtte tegevusest, tagades töötajate heaolu, ohutuse ja tervise töökohal.
Tervislik ja ohutu töökeskkond tagab töötajate heaolu ning tervise säilimise. Selle saavutamiseks on oluline regulaarselt hinnata ja täiustada töökeskkonda ning tagada töötajatele regulaarsed töötervishoiu tervisekontrollid.
Tervisekontrolli eesmärk on hinnata, kuidas mõjutavad töökeskkond ja tööülesanded töötajate tervist. Töötervishoiuarst annab vajadusel soovitusi ja juhiseid töökeskkonna parandamiseks, aidates sellega minimeerida võimalikke riske töötajate tervisele. Lisaks saavad töötajad väärtuslikke näpunäiteid enesejuhtimiseks ja töövõime säilitamiseks.
Tervisekontrolli sisu määratakse vastavalt töökeskkonna riskianalüüsile, tagades seeläbi kohandatud ja tõhusa lähenemise töötajate tervise jälgimisel ja hoidmisel. Tervisekontrolli on kohustus korraldada kõigil ettevõtetel, kus on rohkem kui üks töötaja.
Töötervishoid on reguleeritud töötervishoiu ja tööohutuse seadusega ning selle rakendusaktidega. Sellel on oluline osa ohutu töökeskkonna loomisel ning töötajate töötervishoiualase terviseteadlikkuse tõstmisel ( Töötervishoiu ja tööohutuse seadus).
Töötaja peab tervisekontrolli läbima nelja kuu jooksul alates tööle asumisest. Erandid on öötöö ja teised erimäärusega ametikohad, kus tervisekontroll tuleb läbida enne tööle asumist. Korduvad tervisekontrollid tehakse mitte vähem kui üks kord kolme aasta jooksul, sageduse määrab arst tervisekontrolli käigus.
Pärast töötervishoiu tervisekontrolli väljastatakse tööandjale töötervishoiuarsti allkirjaga otsus, mis ütleb, kas töötaja sobib töötama antud ametikohal ning annab soovitused töökeskkonna parandamiseks. Tervisekontrolliga seotud muud infot tööandjale ei väljastata.
Tervisekontrollide aluseks on riskianalüüs, mis tuleb koostada enne tervisekontrollidega alustamist. Riskianalüüs peaks olema põhjalik, sest see annab hea ülevaate, millised ohud võivad töötajaid nende ametikohal mõjutada. See aitab töötajatel kaitsta end ohtude eest ja tööandjal hinnata ja minimeerida ohte ning teavitada töötajaid. Põhjalik riskianalüüs kaitseb ettevõtet ka võimalike tulevikus tekkivate vaidluste eest.
Töökeskkonna riskianalüüsi on võimalik teha Tööinspektsiooni iseteeninduskeskkonnas. See on tasuta ja pakub head võimalust esmaseks ohutegurite kaardistamiseks.
Põhjalikuma riskianalüüsi aitab läbi viia meie lepinguline koostööpartner Protect Estonia OÜ.
Esimene spetsialist, kes töötaja vastu võtab, on töötervishoiu valdkonna õde, kes annab esmase hinnangu töötaja tervisele. Tervisekontrolli käigus tehakse järgmised toimingud:
- antropomeetria;
- rahuoleku EKG;
- vererõhu mõõtmine;
- võetakse tööanamnees;
- vereanalüüsid;
- silmade tabelkontroll*;
- nõustamine tööergonoomika, füüsilise ja vaimse tervise ning elustiili alal.
Kui töökeskkonna ohutegurid seda nõuavad, tehakse täiendavalt järgmisi uuringuid:
- Audiomeetria ehk kuulmisuuring – mõõdab kuulmisvõimekust ja aitab hinnata võimalikke kuulmiskahjustusi, mis võivad tekkida töökeskkonna müra tõttu.
- PEF-meetria ja vajadusel spirograafia ehk kopsufunktsiooni uuring – hindab kopsude funktsionaalsust ja võimalikke mõjusid, mis võivad tekkida töökeskkonnas esineva õhusaaste või tolmuga kokkupuute tõttu.
- Analüüsid – vereanalüüsid või muud laboratoorsed uuringud, mis aitavad põhjalikumalt hinnata töötaja tervislikku seisundit ja võimalikke töökeskkonnast tulenevaid riske.
* Silmade tabelkontroll tehakse kõigile, sealhulgas prillikandjatele. Kui nägemisteravus on alla teatud määra või on see muutunud
Tervisekontrollile lisaks saab töötajale pakkuda võimalust kasutada järgmisi teenuseid.
- Koormustest – aitab hinnata töötaja füüsilist võimekust ja töökoormuse taluvust, aidates ennetada vigastusi ja parandades töö efektiivsust.
- Vaimse tervise spetsialisti konsultatsioon – pakub töötajale vajalikku tuge ja nõustamist stressi, ärevuse või muude vaimse tervise probleemide korral, toetades heaolu ja töövõime säilimist.
- Massaaž – leevendab lihaspingeid, parandab vereringet ja vähendab stressi, soodustades üldist heaolu ja tööviljakust.
- Füsioteraapia – aitab taastada lihaste ja liigeste funktsiooni, leevendab valu ning parandab liikumis- ja töövõimet.
- Kiropraktiku konsultatsioon– aitab leevendada selja- ja lihasevalu, parandab kehahoiakut ning toetab tervislikku liikumist ja heaolu tööl.
- Treeningud – edendavad füüsilist aktiivsust ja tervislikku eluviisi, suurendades energiataset ja vastupidavust töökeskkonnas.
- Optometristi konsultatsioon– hindab nägemist ja vajadusel kohandab prille või kontaktläätsi, tagades parema visuaalse mugavuse ja töövõime.
- Digikliinik – võimaldab töötajatel saada tervisega seotud nõu seitse päeva nädalas, sõltumata töötaja asukohast.