Puukidelt inimesele leviv puukentsefaliit on nakkushaigus, mis võib kulgeda raskelt ja haarata kesknärvisüsteemi, mille tagajärjel võivad omakorda tekkida püsivad jääknähud. Puukentsefaliidi vastu annab tõhusa kaitse vaktsineerimine.
Millal ja kui tihti puugivaktsiini teha?
Kaitsesüstimist puukentsefaliidi vastu (puugivaktsiin) on soovitatav alustada varakevadel, et immuunsus jõuaks puugiohtlikuks ajaks välja kujuneda. Puukentsefaliidi vastu vaktsineeritakse sõltumata hooajast nii täiskasvanuid kui ka lapsi alates esimesest eluaastast. Confidos saab puukentsefaliidi vastu vaktsineerida aastaringselt.
Vaktsineerimine koosneb kolmest süstist: kaks esimest tehakse 1–3-kuulise vahega, kolmas kuni aasta hiljem. Pärast kahte süsti on immuunsus hea, kuid kestab ainult ühe hooaja, kolmas puugisüst pikendab immuunsust.
Puukentsefaliidi korduvvaktsineerimine pärast kolmandat süsti:
- 16 kuni 60-aastased – Kui olete alla 60-aastane, tuleb esimene revaktsineerimine teha kolm aastat pärast 3. annust. Järgmised revaktsineerimised tuleb teha iga 5 aasta järel.
- 60-aastased ja vanemad – Üldjuhul peaksite revaktsineerima iga 3 aasta järel.
Enne korduvvaktsineerimisele tulekut palun kontrollige Terviseportaalist, kas eelmisest vaktsineerimisest on möödunud piisav aeg. Juhul kui vaktsineerimist ei saa teha patsiendist sõltuvatel põhjustel, tuleb tasuda õe vastuvõtu valmisolekutasu (15 €).
Kes peaks vaktsineerima?
Vaktsineerida võivad kõik alates esimesest eluaastast, kuid eriti soovituslik on vaktsineerida neil, kellel on elustiilist või töölaadist sõltuvalt suurem risk kokkupuuteks puukidega, sh maapiirkondade elanikud, metsandus- ja põllumajandustöötajad, jahimehed, piirivalvurid, kaitseväelased jne.
Kõikide meie juures tehtud vaktsineerimiste kohta teeme märke teie vaktsineerimispassi, mille palume teenusele tulles kaasa võtta. Vajaduse korral väljastame lisatasu eest (10 €) uue vaktsineerimise passi.