Vaginaalne laserravi – kellele ja miks?

05.06.2024

Confido Esteetika ja laserravi kliinikus on uus teenus – vaginaalne laserraviKüsisime Confido naistearstilt dr Paula Pärnalt, mis teenusega on täpsemalt tegu ja kellele on see mõeldud.

Vaginaalne laserravi aktiveerib vereringet ja rakkude talitlust tupe limaskestas, stimuleerides kollageeni teket ja taastades tupe limaskesta niiskustaseme, selle elastsuse ja tugevuse. Protseduur vähendab kuivust, sügelust, leevendab kerget uriinipidamatust ja parandab seksuaalelu kvaliteeti. Kollageenikiudude elastsuse vähenemisest tingitud muutused ilmnevad loomuliku vananemise tagajärjel ning ka sünnituse või kirurgilise trauma mõjul. Tupe limaskesta uuendamine toimub Itaalia tootja DEKA meditsiiniseadmega – MonaLisa Touch® fraktsioneeriva laseriga. Maailmapraktikas on see meetod väga kõrgelt hinnatud, kuid meil Eestis veel küllaltki uus ja vähetuntud raviviis günekoloogias.

Peamised näidustused, mille korral võiks olla vajalik vaginaalne laserravi 

Vaginaalne laserravi toob leevendust, kui esineb näiteks sünnitusjärgne ja menopausi järgne tupe limaskestade kuivus ja atroofia ehk õhenemine, mis on tingitud füsioloogilisest naissuguhormooni östrogeeni vaegusest ja mille sümptomid on enamasti ebamugavustunne tupes, kuivus, valulik vaginaalne vahekord.

Lisaks sobib see meetod kergema astme stresstüüpi kusepidamatuse raviks koos vaagnapõhjalihaste samaaegse treeninguga. 

Vaginaalne laserravi on näidustatud ka tupeseinte lõtvumise korral, mis on paljudele naistele murekoht just pärast sünnitust või sünnitusi, kuna võib põhjustada probleeme suguelus. 

Nende kaebuste leevendamisel võiks aidata vaginaalne laserravi, kuna tõstab limaskesta niiskustaset, stimuleerib kollageeni sünteesi ning parandab tupelihaste ja kusitit ümbritsevate kudede toonust. 

Protseduuri eelised võrreldes teiste ravivõimalustega

Laserprotseduur on väga kergesti talutav. Tegemist on mitteinvasiivse ehk ilma sisselõigete ja õmblusteta protseduuriga, mis on valutu ega vaja tuimestust. Lisaks on eelis see, et protseduur võtab vähe aega – koos ettevalmistusega kulub umbes 15 minutit, kuid laserravi ise kestab vaid 3–5 minutit. 

Peale protseduuri võib paari päeva pärast naasta tavapärase elurütmi juurde ega ole vaja tarvitada ravimeid. Protseduur sobib nii noortele sünnitanud naistele kui ka eakamatele naistele sõltuvalt ravi näidustustest.

Mida peaks patsient järgima enne ja pärast protseduuri?

  • Protseduuri ei saa teha menstruatsiooni ajal ja eelnevalt on kindlasti vajalik naistearsti konsultatsioon, et määrata kindlaks näidustuste ning võimalike vastunäidustuste profiil. 
  • Protseduuri ei tehta raseduse ajal ega vahetult pärast sünnitust, sünnitusest peab olema möödas vähemalt kolm kuud.
  • Protseduuri järel võib esineda kerge vesise tupevooluse hulga suurenemine, see on normaalne.
  • Soovitatav on teha kolm järjestikust laserravi seanssi 30–40-päevase vahega. Edaspidi on soovitatav korrata protseduuri sõltuvalt kaebustest 12 kuu järel.