LATE on eriline mäluhäire, mis vajab teistsugust lähenemist kui Alzheimeri tõbi. Kuigi praegu puudub võimalus diagnoosida haigust täielikult eluajal, on oluline seda ära tunda ja kohandada elu vastavalt.
LATE (limbic-predominant age-related TDP-43 encephalopathy) on vanemate inimeste mäluhäire, mida sageli peetakse ekslikult Alzheimeri tõveks. Haigus tekib siis, kui ajus hakkab kogunema vale valk (TDP-43), mis eriti kahjustab mälu eest vastutavat ajupiirkonda.
Praegu saab seda valku määrata ainult pärast surma ajukoe uuringul, kuid teadlased töötavad uute uurimismeetodite leidmise nimel. Otsitakse aktiivselt võimalusi TDP-43 valgu määramiseks vereanalüüsist ja spetsiifiliste ravimite arendamiseks. Kuigi haiguse täpne põhjus pole teada, võivad ennetavalt aidata tervislik ja aktiivne eluviis ning vaimne aktiivsus.
Kuidas erineb LATE Alzheimerist?
Erinevalt Alzheimerist säilitab LATE-ga inimene kauem oma isiksuse ja igapäevased oskused. Ta võib mäletada hästi hommikul toimunud vestlust, kuid unustada eelmise päeva olulise kohtumise. Tuttavate seadmete kasutamine ja retseptide järgimine õnnestub hästi, kui juhised on silme ees. Inimese emotsionaalne tasakaal püsib stabiilsem ja orienteerumine tuttavas keskkonnas on parem kui Alzheimeri korral.
LATE progresseerub tavaliselt aeglasemalt kui Alzheimer: varane staadium võib kesta aastaid. Lähedaste põhiroll on pakkuda emotsionaalset tuge, jälgida igapäevategevusi ja aidata säilitada turvalist keskkonda.
Haiguse varases staadiumis suudab inimene jätkata tööl käimist ja säilitada sotsiaalse elu. Lähedased märkavad, et ta unustab kokkuleppeid ja hiljuti kohatud inimeste nimesid, kuid tunneb hästi ära oma pereliikmed ja vanad sõbrad. Vestlustes püsib ta teemas ja suudab arutleda päevakajalistel teemadel.
Oluline on hoida LATE-haige keskkond tuttav ja turvaline: tähtsad esemed tasub hoiustada kindlates kohtades ning kasutada märkmepabereid ja meeldetuletusi. Suhtlemisel tuleks anda talle aega meenutamiseks ja keskenduda praegusele hetkele, mitte parandada pidevalt vigu.
Igapäevaelu LATE-ga
Diagnoosi saamisel on mõistlik korrastada dokumendid, määrata usaldusisik ja arutada lähedastega tulevikuplaane. Oluline on jätkata mälu toetavaid tegevusi, nagu ristsõnade lahendamine ja uute oskuste õppimine. Väga tähtis on vanade fotode vaatamine ning nendega seonduvate inimeste ja sündmuste meenutamine.
Peamine on säilitada rahulik ja toetav suhtumine ning otsida abi erinevatest allikatest, sest iga inimese haiguslugu on erinev.