Vereplasmaravi ortopeedias – millistele probleemidele abi saab?
Mitmed tuntud sportlased üle maailma on juba aastaid kasutanud vereplasmaravi (ka PRP-ravi) erinevatest vigastustest (lihasrebendid, kroonilised kõõluse ülekoormusvigastused) taastumisel. Tavaliselt ravitakse nimetatud seisundeid kas ravimite ja füsioteraapia abil või kirurgilisel teel. Ometi on väidetavalt just vereplasmaravi see, mis on aidanud neil kiiremini aktiivse sporditegevuse juurde naasta. Praegu on vereplasmaravi kasutusvaldkonnad veelgi laiemad, varieerudes erinevate liikumis- ja tugielundkonna traumade ja krooniliste haiguste ravist kuni operatsioonijärgse taastumise kiirendamiseni.
Mida vereplasmaravi endast kujutab?
Veri koosneb õrnkollakast vereplasmast ja selles sisalduvatest vere vormelementidest: punastest verelibledest (erütrotsüütidest), valgetest verelibledest (leukotsüütidest) ja vereliistakutest (trombotsüütidest). Tervel täiskasvanud mehel moodustab plasma vere mahust keskmiselt 55%. 1 liiter inimese vereplasmat sisaldab 900–910 grammi vett, 65–80 grammi valiku ja 20 grammi väikemolekulaarseid substantse. Vereliistakute peamine roll on soodustada vere hüübimist, kuid lisaks sisaldavad need bioaktiivseid valke (kasvufaktoreid), mis stimuleerivad kudede taastumise protsessi.
PRP (plateret-rich-plasma) ehk trombotsüütidega rikastatud vereplasma sisaldab 5–10 korda rohkem kasvufaktoreid, kui leidub tavapäraselt inimese veres. Kontsentreeritud vereplasma saamiseks võetakse patsiendilt 10 milliliitrit venoosset verd ning tsentrifuugitakse seda spetsiaalse seadme abil kiirusel 1500 pööret minutis viie minuti jooksul.
Tsentrifuugimise käigus saadakse 2,5–4 milliliitrit vereliistakute ja valgeliblede kontsentraati, mis süstitakse seejärel haigesse piirkonda. Trombotsüütide aktiveerumisel vabanevad kasvufaktorid, mis aitavad kaasa kahjustatud rakkude paranemisele, muuhulgas stimuleeritakse kollageeni tootmist, uute kapillaaride teket, kasvufaktorid aitavad kudedel ja veresoontel taastuda ning peatada verejooksu.
Milliste probleemide korral on PRP-ravi näidustatud?
Vereplasmaravi kasutatakse ortopeedias peamiselt kahel eesmärgil: vigastuste ja erinevate haigusseisundite ravis ning kõõluste ja sidemete operatsioonijärgse taastumise kiirendamiseks. Vereplasma koostises olevad kasvufaktorid stimuleerivad kudede taastumist ja uuenemist. Läbiviidud uuringud näitavad, et PRP-ravi tulemusena kiirendatakse vigastatud või opereeritud piirkonna kudede paranemisprotsessi 2–3 korda.
Vereplasmaravi on näidustatud patsientidele ja sportlastele, kellel esinevad kõõluste ülekoormussündroom, vigastused, põletikud või liigesekõhrede kahjustused. PRP-protseduuriga saab ravida järgmisi haigusi:
- varajases staadiumis osteoartriit (põlve-, puusa-, hüppe- ja muude liigeste kõhrkoe kulumine);
- lihase- ja kõõluserebendid;
- tennise- ja golfimängijate küünarliigese tendinoos (krooniline kõõluste degeneratsioon);
- jalalaba- ja pöiavalud, plantaarfastsiit;
- Achilleuse kõõluse tendiniit;
- põlvekedra tendinoos.
Kõige paremaid tulemusi on PRP-ravi andnud just krooniliste kõõluse- ja kõhrevigastuste ravis. Samuti kasutatakse PRP-ravi laialdaselt sporditegevuse käigus tekkinud sidemevigastuste ja lihasrebendite ravis.
Kuidas vereplasmaravi tehakse?
Vereplasmaravi võib teha nii operatsiooni ajal haiglas kui ka ambulatoorse protseduurina polikliinikus. PRP-ravi sobivust ja võimalikku kasu patsiendile hinnatakse arsti konsultatsiooni käigus, vajadusel määrab arst lisauuringud (magnetresonantstomograafia või ultraheliuuring). Ühe nädala jooksul enne protseduuri toimumist ei tohi tarvitada põletikuvastaseid ja verd vedeldavaid preparaate, mis võivad vähendada PRP-ravi mõju.
Protseduuri käigus võetakse patsiendil veenist spetsiaalse süstlaga verd, seejärel eraldatakse verest tsentrifuugi abil trombotsüütide ja vere valgelibledega rikastatud plasma, mis süstitakse haigesse või vigastatud piirkonda. Kogu protseduur võtab tavaliselt aega umbes 20–30 minutit. Protseduur võib põhjustada valu ja ebamugavust, kuid enamasti tunnevad patisendid haiguse sümptomite leevenemist kohe pärast esimest protseduuri. Püsivate tulemuste saavutamiseks on oluline korrata ravi paarinädalaste vahedega kuni kolm korda.
Millised on vereplasmaravi eelised teiste ravimeetodite ees?
Vereplasmaravi olulisim eelis on kindlasti asjaolu, et tegemist on põhimõtteliselt „ravimivaba“ protseduuriga, kus „toimeaine“ on patsiendi enese verekomponendid ja neis sisalduvad kasvufaktorid. Vajadusel kasutatakse vaid lokaalanesteetikumi valu tuimestamiseks. Teine oluline PRP-ravi eelis teiste meetodite (näiteks lokaalne hormoonravi, hüaluroonhapperavi, füsioteraapia, operatiivne ravi) ees on olematu tüsistuste oht – puuduvad äratõukereaktsioonid, kuna ravis kasutatakse patsiendi enda kude. Samuti on ravijärgne infektsioonioht väike, kuna plasmas sisalduvad infektsioone ärahoidvad immuunrakud. Erandjuhtudel võib kõrvaltoimena esineda vaid allergilist reaktsiooni.
Kuhu pöörduda ravi saamiseks?
Rohkem infot PRP-ravi kohta leiab Ortopeedia Arstid AS kodulehelt www.ortopeediaarstid.ee. Täpsemalt saavad aga ravi sobivusele ja tulemuslikkuse hinnangu anda meie kogenud ortopeedid ambulatoorse konsultatsiooni käigus.
Loe lisaks: